POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Trwają prace nad rządu nad zatwierdzeniem nowej ustawy związanej ze zmianami w przepisach dla kierowców w Irlandii.

Od rana trwają prace rządu pod przewodnictwem Ministerstwa Transportu nad kolejnymi zmianami przepisów w ramach Road Traffic Bill.

Minister Shane Ross chce już od przyszłego roku wprowadzić nowe regulacje, co ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Najnowsza propozycja Ministra Transportu w Irlandii to zmiany w obrębie kar za przekroczenie prędkości. Przepisy miałyby zacząć obowiązywać już w 2019 roku.

Obecnie wszyscy kierowcy, którzy popełniają to wykroczenie, muszą się liczyć z karą mandatu w wysokości €80 oraz 3 punktów karnych. Kiedy zacznie obowiązywać nowe przepisy, wysokość mandatu będzie zależeć od konkretnej prędkości pojazdu. Im szybsza prędkość, tym wyższy mandat.

Kary dla kierowców w Irlandii – propozycja

  • Przekroczenie prędkości o wartość do 10 km/h oznacza mandat €80 i 3 do 5 punktów karnych
  • Przekroczenie prędkości o wartość między 10 km/h a 20 km/h oznacza mandat €150 i 4 do 6 punktów karnych
  • Przekroczenie prędkości o wartość między 20 km/h a 30 km/h oznacza mandat €200 i do 7 punktów karnych
  • Przekroczenie prędkości o wartość powyżej 31 km/h wiąże się z oskarżeniem o niebezpieczną jazdę.

Dodatkowo na trasie M50 mają obowiązywać zmienne ograniczenia prędkości – w zależności od natężenia ruchu. Kierowcy będą zobligowani do przestrzegania prędkości wyświetlanej na bieżąco na tablicach. Minister Ross uważa, że dzięki temu duże natężenie ruchu będzie łatwiej rozładować przy jednoczoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu.