POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Kontrowersyjna w Irlandii kwestia posiadania karty PSC nadal wzbudza gorące dyskusje.

Rząd w Irlandii zapowiedział w lutym, że od 9 kwietnia 2018 roku obowiązkowe będzie posiadanie karty PSC przy składaniu wniosku o tymczasowe prawo jazdy oraz wniosku o egzamin praktyczny.

Public Services Card miała być jedyną formą dokumentu tożsamości wymaganą przez National Driving Licence Service (NDLS) zarówno przy składaniu, jak i przy odnawianiu wniosku.

Karta PSC w swoim założeniu ma ułatwiać dostęp do usług publicznych dzięki sprawnej identyfikacji. Jednak przeciwnicy tego pomysłu twierdzą, że wymaganie karty narusza reguły ochrony danych osobowych. Istnieje też ryzyko wycieku danych bądź wykradzenia ich przez hakerów.

W związku z brakiem porozumienia w tej kwestii zdecydowano, że posiadanie karty PSC nie będzie wymagane, lecz dobrowolne. Osoby składające wniosek o egzamin na prawo jazdy, będą mogły posługiwać się jak do tej pory dokumentami potwierdzającymi ich tożsamość bądź skorzystać z opcji posiadania karty PSC.

Dotyczy to jednak wniosków składanych osobiście w centrach NDLS. Jeśli wniosek będzie składany przez internet, karta PSC będzie jedynym akceptowanym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Serwis ten ma zostać uruchomiony pod koniec kwietnia.

Departament Transportu nie wyjaśnił dokładnie przyczyn zmiany swojej decyzji. RSA wielokrotnie kwestionował legalność karty, być może stąd ta decyzja rządu. Jednak ostatecznie kwestia posiadania karty PSC nadal nie została dokładnie wyjaśniona, co niestety może wzbudzać dalszy zamęt.