Rząd Irlandii został wezwany do wprowadzenia zmian w zakresie sprzedaży alkoholu w Irlandii.

W niedawno opublikowanym raporcie Lancet stwierdzono, że spożycie alkoholu w bardzo dużych ilościach w Irlandii wzrosło o 20% od lat 90-tych ubiegłego wieku.

W tym rankingu obywatele Irlandii znaleźli się na piątym miejscu jeśli chodzi o spożywanie alkoholu na świecie. Rocznie na jednego dorosłego mieszkańca przypada aż 13 litrów trunków.

Ilość spożywanego przez irlandzkie kobiety alkoholu daje im czwarte miejsce na świecie. Przed nimi są tylko obywatelki Litwy, Mołdawii i Czech. W innym rankingu stwierdzono, że aż 61% irlandzkich nastolatek upija się, co daje im trzecie miejsce na świecie.

W latach 90-tych upijała się jedna na trzy osoby. Teraz robią to cztery osoby na dziesięć, a w przyszłości do roku 2030 może to być o 2% osób więcej. Podobnie jest też w wielu innych krajach na świecie.

Chcą zaostrzenia przepisów sprzedaży alkoholu w Irlandii

W związku z tymi informacjami pojawiło się wezwanie do rządu Irlandii, by wpłynąć na obniżenie ilości spożywanego alkoholu w Irlandii. Można to zrobić poprzez zwiększenie podatków oraz zakaz reklamowania wyrobów alkoholowych.

Natomiast Catherine Noone z partii Fine Gael wzywa rząd do przyjęcia modelu Islandii, gdzie podniesiono wymagany wiek dla osób kupujących i spożywających alkohol do 20 lat. Oprócz tego pomocny był zakaz reklamowania alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Rezultatem podjętych kroków było widoczne obniżenie ilości młodocianych osób spożywających alkohol i korzystających z wyrobów tytoniowych i marihuany.