POLONIA IRLANDIA - GAZETA - WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Kwestia poluźnienia restrykcji Poziomu 5 w Irlandii znalazła się pod znakiem zapytania.

Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Irlandii są niepokojące – uważa Dyrektor Medyczny dr Tony Holohan.

Przed mieszkańcami „krytyczne dwa tygodnie” – twierdzi Minister Zdrowia Stephen Donnelly. Jednocześnie zapewnia, że rząd nie chce przedłużać Poziomu 5 restrykcji.

Lockdown w Irlandii obowiązuje do 1 grudnia. Eksperci ds. Zdrowia z NPHET dążą do obniżenia liczby zakażeń do 100 przypadków dziennie na koniec listopada. 

Jednak dr Tony Holohan powiedział, że pozytywne trendy, które widzieliśmy w ciągu kilku tygodni od wprowadzenia ograniczeń na Poziomie 5, „nie zostały utrzymane”.

We wtorek 17/11/2020 odnotowano 366 nowych przypadków Covid-19. 5-dniowa średnia dziennych przypadków wzrosła ze średniej 350 przypadków na dzień 11/11/2020 do 424 przypadków na dzień 17/11/2020.

Dr Tony Holohan ostrzega:

Mamy dwa tygodnie, aby kontynuować nasze wysiłki, aby jak najbardziej ograniczyć przenoszenie się tej choroby przez społeczność. Im niższa częstotliwość, tym większa elastyczność kraju w zakresie środków łagodzących.

Dr Ronan Glynn z NPHET potwierdził, że pozytywne postępy w odniesieniu do trajektorii wirusa „w najlepszym razie utknęły w martwym punkcie” i że niektóre wskaźniki wirusa pogorszyły się w ostatnich dniach.

Na obecną chwilę zniesienie blokady wydaje się więc być zagrożone. Rząd podejmie decyzję po otrzymaniu rekomendacji Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego w przyszłym tygodniu.