POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Ponowne otwarcie społeczeństwa w Irlandii może zostać opóźnione.

Premier Irlandii poinformował, że nie może zagwarantować, iż kolejny etap znoszenia obostrzeń odbędzie się zgodnie z przyjętym wcześniej planem.

Znoszenie obostrzeń

Taoiseach Micheál Martin ostrzegł, że ponowne otwarcie społeczeństwa w Irlandii może zostać opóźnione z powodu pojawienia się wariantu Delta.

Zgodnie z rządowym planem od 5 lipca mają być przywrócone usługi gastronomiczne wewnątrz lokali. Planuje się też m.in. wznowienie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz bierzmowania. Na tym etapie znoszenia restrykcji przewidziano też zwiększenie liczby gości do trzech innych gospodarstw domowych.

Odroczenie znoszenia restrykcji

Jednak coraz więcej wskazuje na to, że eksperci z NPHET zalecą odroczenie tego etapu o kilka tygodni. Powodem jest zagrożenie wynikające z obecności wariantu Delta w Irlandii.

Premier Martin nie wyklucza takiej możliwości, nie jest jej też przeciwny. Natomiast Leo Varadkar określił wzrost liczby przypadków Delta w Irlandii jako „ciemną chmurę na horyzoncie”.

Wicepremier poinformował, że decyzja o znoszeniu restrykcji w lipcu zostanie ogłoszona pod koniec przyszłego tygodnia – po uzyskaniu rekomendacji od NPHET.

Tymczasem Minister Transportu, Eamonn Ryan, powiedział, że rząd spodziewa się „trzymać się planu” wprowadzenia unijnego certyfikatu dla podróżnych od 19 lipca i otwarcia podróży zagranicznych.