POLONIA IRLANDIA

Zniesienie ograniczeń w Irlandii wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla niektórych mieszkańców kraju.

W czwartek 29 kwietnia opublikowany został nowy plan znoszenia restrykcji w Irlandii. Taoiseach Micheál Martin przedstawił etapy łagodzenia ograniczeń, które zaplanowano na maj i czerwiec.

Zniesienie ograniczeń

Wśród opublikowanych informacji znalazł się zapis o dodatkowych korzyściach dla osób, które zostały w pełni zaszczepione przeciw Covid-19.

Już w marcu eksperci z Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) analizowali, jak może wyglądać „premia za szczepionki”. Premier Martin wyjaśnił tę kwestię.

Od 10 maja dozwolone będą prywatne wizyty w domach (bez masek i zachowania dystansu społecznego) w następujących przypadkach:

  • osoby całkowicie zaszczepione mogą spotykać się w pomieszczeniach zamkniętych z innymi w pełni zaszczepionymi osobami, o ile obecne są nie więcej niż 3 gospodarstwa domowe
  • osoby w pełni zaszczepione mogą spotykać się w pomieszczeniach zamkniętych z niezaszczepionymi osobami z jednego gospodarstwa domowego, pod warunkiem, że nie są zagrożone ciężką chorobą i że obecne są nie więcej niż 3 gospodarstwa domowe

Dla zaszczepionych osób w Irlandii dostępne będą wkrótce wytyczne dotyczące wizyt domowych – wystosują je eksperci z NPHET.