POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rząd zobowiązał się przedstawić mapę drogową znoszenia restrykcji w Irlandii przed końcem sierpnia.

Na początku miesiąca poinformowano, że rząd zamierza monitorować sytuację i program szczepień w kraju, aby do końca sierpnia opublikować mapę drogową złagodzenia lub całkowitego usunięcia pozostałych ograniczeń.

Znoszenie restrykcji

Wprawdzie liczba zakażeń rośnie, ale program szczepień przebiega zgodnie z planem. Pozwala to przypuszczać, że rząd nie wycofa się z tej zapowiedzi i już niedługo kolejne restrykcje w Irlandii zostaną zniesione.

Jednak z informacji, które pojawiły się w irlandzkiej prasie, wynika, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w środkach transportu publicznego czy miejscach użyteczności publicznej pozostanie w mocy jeszcze do wiosny 2022 roku.

Spekuluje się też, że złagodzona zostanie zasada zachowania dystansu społecznego. Odległość ma wynosić 1 metr, a zasada ta również ma obowiązywać do wiosny przyszłego roku.

Generalnie rząd planuje odejść od ogólnokrajowych ograniczeń na rzecz porad i rekomendacji – odwołując się przy tym do rozsądku mieszkańców.

Koniec ograniczeń

Profesor medycyny i chorób zakaźnych w Mater Hospital w Dublinie, Jack Lambert, uważa, że Irlandia powinna przestać patrzeć na wskaźniki Covid-19 i musi zacząć łagodzić ograniczenia.

Podczas audycji Newstalk Breakfast ekspert powiedział, że należy zacząć iść dalej, ponieważ całkowite wyeliminowanie wirusa nie jest możliwe.

Może możemy trzymać kciuki i mieć nadzieję, że ten wirus po prostu zniknie, ale jest to bardzo mało prawdopodobne.

Profesor uważa, że to będzie coroczna pandemia, podobna do grypy. Dlatego kierowanie się liczbami zakażeń i hospitalizacji nie ma sensu w dalszej perspektywie.

Należy myśleć o reszcie społeczeństwa, o konsekwencjach psychologicznych i ekonomicznych. Zamiast ograniczać należy skupić się na tym jak bezpiecznie wrócić do pracy i społeczności. Rząd powinien też planować szczepienia dawką przypominającą, a społeczeństwo powinno zmodyfikować swój styl życia – uważa ekspert.