POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Mieszkańcy Irlandii są już sfrustrowani powolnym tempem znoszenia ograniczeń.

Członkowie rządu wraz z ekspertami ds. zdrowia opracowują właśnie plan ostatecznego znoszenia restrykcji w Irlandii. Taoiseach Micheál Martin ma go ogłosić we wtorek 31 sierpnia.

Znoszenie restrykcji

Według informacji pojawiających się w irlandzkiej prasie plan ma nakreślić jedynie stopniowe łagodzenie ograniczeń w nadchodzących miesiącach. Pojawią się też wytyczne dotyczące powrotu pracowników do firm oraz programy pilotażowe dotyczące wydarzeń na żywo.

Pracodawcy będą proszeni o umożliwienie zatrudnionym pracy w domu, w trybie hybrydowym oraz o wdrożenie testów antygenowych.

Otwarcie kraju

Tymczasem coraz więcej słychać głosów zniechęcenia i frustracji ze strony poszczególnych członków rządu. Leo Varadkar powiedział, że rząd nie może na zawsze odkładać ponownego otwarcia kraju.

Jego słowa powtórzył Minister Spraw Zagranicznych, Simon Coveney, który przyznał, że społeczeństwo jest ogromnie sfrustrowane i zniecierpliwione brakiem postępów w znoszeniu restrykcji.

Warunek ekspertów

Tymczasem członkowie NPHET chcą, aby zaszczepiona została większość osób poniżej 18 roku życia, zanim zniesione zostaną ograniczenia.

Minister Sprawiedliwości, Heather Humphreys, zapytała dlaczego „linia mety wciąż się przesuwa” dla liczby osób, które muszą zostać zaszczepione, aby społeczeństwo wróciło do normy.

Rzecznik premiera powiedział, że czołowi eksperci ds. zdrowia „wyrazili zaniepokojenie wzrostem infekcji wariantem Delta w ostatnich dniach” oraz ich wpływem na hospitalizacje i oddziały intensywnej terapii.

Powiedział też, że kluczem do ochrony społeczeństwa są szczepienia oraz stosowanie środków jak dystans społeczny czy noszenie maseczek.

W najbliższą środę odbędzie się spotkanie NPHET, po którym do Ministra Zdrowia przekazane zostaną zalecenia dotyczące nowego planu ponownego otwarcia kraju. Rządowy Komitet ds. Covid-19 ma omówić je w piątek. Pełne posiedzenie rządu odbędzie się za tydzień.