POLONIA IRLANDIA

Eksperci Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego mają wydać rekomendację w sprawie kolejnego etapu znoszenia restrykcji w Irlandii.

Kolejny etap znoszenie restrykcji w Irlandii zaplanowano na 5 lipca. Jednak w związku z obawami dotyczącymi wariantu Delta pojawiły się wątpliwości, czy powinno się to odbyć zgodnie z planem.

Znoszenie restrykcji

W poniedziałek członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET) spotykają się, by omówić najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Irlandii.

Na ich rekomendację czekają członkowie rządu, a także tysiące właścicieli pubów, restauracji i kawiarni. Jest bowiem możliwość, że kolejny etap znoszenia obostrzeń zostanie opóźniony o dwa lub trzy tygodnie.

Premier Micheál Martin ostrzegł już wcześniej, że nie wyklucza takiej możliwości:

Więcej: Zniesienie obostrzeń będzie opóźnione? Premier Irlandii ostrzega

Znoszenie obostrzeń

Jego zdaniem opóźnienie otwarcia społeczeństwa ochroni osoby powyżej 60 roku życia, ponieważ do tego czasu otrzymają one drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Takiemu rozwiązaniu przeciwny jest Leo Varadkar, który uważa, że opóźnienie w znoszeniu restrykcji może skutkować kolejnym „straconym latem” dla mieszkańców i przedsiębiorców w całej Irlandii.

Spotkanie członków NPHET odbędzie się dwa dni wcześniej niż planowano, w związku z tym oczekuje się, że rząd poinformuje o swojej decyzji do środy 30 czerwca.