To dobra informacja dla miłośników obserwowania nocnego nieba nad Irlandią.

Już w październiku miłośnicy patrzenia gwiazd będą mogli skorzystać z nowych możliwości obserwacji nocnego nieba. Nowe obserwatorium astronomiczne przywita pierwszych gości już 17/10/2020.

Centrum OM Dark Sky Park and Observatory położone jest u podnóża Gór Sperrin w Davagh Forest, w hrabstwie Tyrone (Irlandia Północna).

Park powstał w pobliżu kamiennych kręgów Beaghmore Stone Circles – uważanych za pierwsze starożytne obserwatorium w tym miejscu.

Dla zapewnienia zwiedzającym niezapomnianych wrażeń wykorzystywana będzie najnowocześniejsza technologia. Obserwatorium ma rozsuwany dach z 14-calowym teleskopem LX600 Meade, do dyspozycji będą też ekrany dotykowe, lornetki, mini teleskopy i panele, które pomogą gościom odkrywać Układ Słoneczny.

Zwiedzający będą mogli również być świadkami narodzin gwiazdy i zorzy polarnej, znanej również jako Aurora Borealis, zakładając zestaw słuchawkowy rzeczywistości wirtualnej.

Nocną atrakcją parku będzie pokaz filmu na świeżym powietrzu, który zabierze widzów „z miejskich świateł w bezkres wszechświata” lub poprowadzi ich przez starożytny las, zanim wzbiją się w niebo”.

Więcej informacji: omdarksky.com