POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Nowa technologia może być w przyszłości wykorzystywana do zbierania dowodów na popełnienie wykroczenia w Irlandii.

Nowy szef Krajowego Biura Gardy ds. Nadzoru Dróg potwierdził dla The Irish Times, że w ramach poprawy bezpieczeństwa na drogach w Irlandii rozważane jest stosowanie nowej technologii.

Sztuczna inteligencja

Już w niedalekiej przyszłości kamery miejskie sztucznej inteligencji byłyby wykorzystywane do rejestrowania kierowców, którzy podczas prowadzenia pojazdu korzystają z telefonów komórkowych. Nagrania z kamer mogą być później użyte w sądzie – twierdzi Nadinspektor Michael Hennebry.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa drogowego z entuzjazmem zareagowali na ten pomysł. Według najnowszych danych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku doszło do 13.000 wykroczeń związanych z używaniem telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu w Irlandii – jest to 13% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Telefony komórkowe

Przeprowadzone przez RSA badanie wykazało, że 1 na 10 kierowców przyznaje się do wysyłania wiadomości za pomocą aplikacji podczas prowadzenia pojazdu.

Korzystanie z telefonów komórkowych jest uważane za jeden z czterech kluczowych problemów związanych z bezpieczeństwem drogowym, obok przekraczania prędkości, jazdy pod wpływem alkoholu i narkotyków oraz niezapinania pasów bezpieczeństwa.