POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Komisja WRC w Irlandii rozstrzygnęła spór na korzyść zwolnionego pracownika.

Workplace Relations Commission (Komisja ds. Stosunków w Miejscu Pracy) rozstrzygnęła spór dotyczący zwolnienia pracownika magazynu w Irlandii.

Zwolnienie z pracy w Irlandii

Z przedstawionych na sprawie informacji wynika, że konflikt rozpoczął spór o maseczkę ochronną na twarzy pracownika podczas wykonywania przez niego pracy.

Mężczyzna poinformował, że w określonym dniu ładował paczki z tyłu przyczepy na taśmociąg. Podczas wykonywania tej „wytężonej” pracy fizycznej nie mógł swobodnie oddychać z maseczką na twarzy, więc ją zdjął.

Pracownik zeznał też, że podobnie postępowali inni pracownicy magazynu, którzy na chwilę zdejmowali maseczki, żeby móc oddychać.

Kierownik zmiany podszedł do mężczyzny, pomijając po drodze innych pracowników z niewłaściwie nałożoną maseczką i zwrócił mu uwagę, aby zasłonił nos i usta. Kiedy odszedł, pracownik powiedział do kolegi, że kierownik „się go czepia” i użył przy tym wulgarnego słownictwa.

Pracownik zeznał też, że czuł się napiętnowany sytuacją i chciał złożyć skargę na kierownika zmiany. Jednak na spotkaniu z menadżerami usłyszał, że został zwolniony.

Poinformowano go, że świadkowie zajścia stwierdzili, że pracownik wyraził się wulgarnie do kierownika zmiany, a w firmie istnieje „polityka zerowej tolerancji dla przeklinania do szefa”.

Spór z pracownikiem

Podczas sprawy w WRC prawnik firmy zeznała, że skarżący został zwolniony za rażące wykroczenie podczas okresu próbnego.

Tego dnia skarżący nosił maskę „ściągniętą do brody” – co najmniej dwukrotnie powiedziano mu wcześniej, że jest to naruszenie protokołu BHP – poinformowała.

Skarżący „stracił panowanie nad sobą i zaczął krzyczeć na swojego kierownika zmiany” oraz „używał wulgarnego języka”. Firma stwierdziła „poziom nadużyć” i „poważne naruszenie zasad BHP” za rażące wykroczenie, co skutkowało rozwiązaniem stosunku pracy.

Workplace Relations Commission – Komisja ds. Stosunków w Miejscu Pracy

Jednak komisarz WRC uznał, że w sprawie „nie zastosowano należytego procesu i uczciwych procedur. Skarżącemu nie dano prawa do sprawiedliwego przesłuchania ani bycia reprezentowanym”.

Komisja uznała więc zwolnienie pracownika za niesłuszne. Dodała jednak, że skarżący „znacznie przyczynił się” do swojego zwolnienia poprzez „poprzednie zachowanie i stosunek do kierowników”.

Komisja WRC zaleciła, aby firma wypłaciła zwolnionemu pracownikowi 1600 euro odszkodowania, co stanowi równowartość czterotygodniowej pensji.