
Ostatnie wykopaliska w Irlandii przyniosły sensacyjne dowody.
Archeolodzy dokonali dwóch przełomowych odkryć w Irlandii.
Wykopaliska w Irlandii
W Drumanagh, nieopodal miejscowości Loughshinny i Rush, irlandzcy archeolodzy natrafili na wyjątkowe znaleziska, które rzucają nowe światło na kontakty Irlandii z Imperium Rzymskim.
To tutaj, na klifowym cyplu, znajdowało się niegdyś istotne centrum handlowe powiązane z Rzymem. Ostatnie wykopaliska przyniosły sensacyjne dowody na to, że mieszkańcy tej części wyspy już dwa tysiące lat temu sięgali po luksusowe towary z południa Europy.
W czasie prac badawczych archeolodzy odkryli kompletne rzymskie naczynie – pierwsze takie znalezisko w historii Irlandii. Wcześniej w tym miejscu odnaleziono fragmenty amfor i inne rzymskie artefakty, jednak nigdy wcześniej nie natrafiono na naczynie w całości.
Odnaleziony przedmiot trafił już do Narodowego Muzeum Irlandii, gdzie przejdzie szczegółowe analizy i konserwację. Odkrycie to świadczy o intensywnym kontakcie z rzymską Brytanią i innymi regionami Europy.
Archeologiczne skarby w Irlandii
Równie imponujące było odnalezienie w listopadzie ubiegłego roku zwęglonego fragmentu figi, która okazała się najstarszym egzotycznym owocem, jaki kiedykolwiek odkryto na terenie Irlandii.
Dzięki temu odkryciu wiadomo, że do Irlandii trafiały nie tylko towary, ale również egzotyczne smaki. Do tej pory znano jedynie nasiona fig z czasów średniowiecznych – teraz jednak po raz pierwszy udało się natrafić na sam owoc z epoki żelaza.
Drumanagh to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Irlandii. Oprócz naczyń i figi, odkryto tam przedmioty z rzymskiej Hiszpanii, Galii i Brytanii, jak również liczne artefakty lokalne.
Na miejscu znaleziono także resztki żywności – w tym pszenicę orkiszową, typową dla kuchni rzymskiej, a rzadką w Irlandii.
Cesarstwo Rzymskie w Irlandii
Zebrane dowody świadczą o tym, że lokalna ludność nie tylko prowadziła handel z Cesarstwem Rzymskim, ale również przejęła niektóre elementy jego stylu życia – od jedzenia chleba z orkiszu, przez korzystanie z oliwy z oliwek i picie z szklanych naczyń, po noszenie ozdób z metalu i szkła.
Odkrycia w Drumanagh to nie tylko sensacja archeologiczna, ale także nowe spojrzenie na rolę Irlandii w starożytnym świecie. Choć Cesarstwo Rzymskie nigdy nie podbiło tej wyspy, to wpływy Rzymu dotarły tu wcześniej i głębiej, niż dotąd przypuszczano.