POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

W środę po południu odbyły się protesty przeciwników blokady Irlandii.

W środę 17 marca odbyły się w Dublinie protesty przeciwników blokady Irlandii. Miały one charakter pokojowy.

Około 500 osób zebrało się dziś po południu w Herbert Park, kampusie RTE i The Spire, O’Connell Street w ramach protestów przeciwko blokadzie.

W wydarzeniu uczestniczyły rodziny z małymi dziećmi, a ze sceny w Herbert Park dobiegały śpiewy. Protest ten został wypromowany na Facebooku i nazwano go spotkaniem „rodziny i zdrowia psychicznego”.

Zgodnie z zapowiedzią do specjalnej akcji w Dublinie wysłano liczne patrole Gardy:

Więcej: Specjalna akcja Gardy w Irlandii – helikopter, liczne patrole, zablokowane drogi

Jak informują irlandzkie media, za niestosowanie się do zaleceń Gardy aresztowano w sumie 16 osób; 10 z nich zostało oskarżonych i ma stanąć przed Sądem Rejonowym w Dublinie.

Przemawiając dziś po południu Zastępca Komisarza, Anne Marie McMahon, powiedziała:

To nie był normalny Dzień Św. Patryka. Potwierdzam ogromny poziom zgodności i odpowiedzialności społecznej, jaki wykazano dzisiaj. Apeluję do społeczeństwa o kontynuowanie tych wysiłków w ten wieczór, proszę nie brać udziału w spotkaniach domowych lub przyjęciach ani gromadzić się w miejscach publicznych.

Do końca dnia funkcjonariusze Gardy będą patrolować miasto. W dalszym ciągu ustawione są też punkty kontrolne na drogach dojazdowych do stolicy kraju.

AKTUALIZACJA: 

W sumie aresztowanych zostało 21 osób. Doszło też do kilku incydentów, w których rannych zostało siedmiu funkcjonariuszy Gardy.