POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Mężczyzna jest jedną z 24 osób, które zostały zaaresztowane po sobotnich protestach w stolicy Irlandii.

We wtorek 02/03/2021 aresztowano mężczyznę podejrzewanego o wystrzelenie racy w funkcjonariuszy Gardy podczas protestu przeciwko blokadzie Irlandii, który miał miejsce w Dublinie w minioną sobotę.

Mężczyzna w wieku około 30 lat jest obecnie przetrzymywany na podstawie sekcji 30 ustawy Offences Against the State Act, 1939 na posterunku Irishtown.

Na mocy ustawy zatrzymany mężczyzna może być przesłuchiwany w związku z podejrzeniami o przestępstwa związane z materiałami wybuchowymi.

W wyniku starć rannych zostało trzech funkcjonariuszy Gardy. Jeden doznał perforacji błony bębenkowej, a inny został operowany po urazie kostki.

Aresztowany mężczyzna jest 24 osobą, która została aresztowana po procesach w Dublinie. Do tej pory zarzuty usłyszało 20 osób.

Przygotowania Gardy do protestu w Cork

Tymczasem na południu Irlandii, w Cork, trwają przygotowania do protestu, który zaplanowano na sobotę 06/03/2021.

Według burmistrza miasta Cork funkcjonariusze Gardy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec powtórzeniu się gwałtownych protestów, które miały miejsce w Dublinie.

Organizator protestu przeciw lockdown Irlandii, Diarmuid Ó Cadhla, zapewnia, że demonstracja będzie miała charakter rodzinny i pokojowy.

Podkreśla, że protestujący mają prawo łamać przepisy związane z kryzysem Covid-19, lecz potępia przejawy agresji, do których doszło w stolicy.

Były radny hrabstwa Cork powiedział jednak, że protestujący będą łamać obecną zasadę ograniczenia podróży do 5 km, aby wziąć udział w proteście, a on sam nikogo nie będzie zmuszał do zachowania dystansu społecznego.

Jego komentarze pojawiły się po tym, jak w poniedziałek poinformowano, że funkcjonariusze będą sprawdzać osoby biorące udział w proteście pod kątem naruszenia wytycznych dotyczących zdrowia publicznego.