Bezpłatna opieka lekarza rodzinnego w Irlandii. Jest haczyk

Ministerstwo Zdrowia analizuje plan wprowadzenia bezpłatnych usług lekarza rodzinnego dla każdego mieszkańca Irlandii.

Tak jak zapowiadano już w ubiegłym roku, rząd przymierza się do rozszerzenia bezpłatnych usług lekarza rodzinnego dla wszystkich mieszkańców Irlandii.

Bezpłatna opieka lekarza

W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, większość ludzi w Irlandii za opiekę lekarską płaci z własnej kieszeni. Prawie 60% populacji nie posiada ani karty Medical Card, ani karty GP Visit Card.

Plan Sláintecare ma na celu wprowadzenie bezpłatnej opieki lekarskiej do 2027 roku. Ministerstwo Zdrowia analizuje teraz wpływ tej decyzji na państwowe finanse.

Sprawdzono, ile kosztowałoby wdrożenie planu w ciągu trzech lat, w oparciu o dwa scenariusze – wiek i dochód.

Korzystając z podejścia opartego na wieku, może to kosztować od 462 do 881 mln euro. Korzystając z podejścia opartego na dochodach, może to kosztować od 381 do 881 mln euro.

Ostrzeżenie

Podczas dokonywania analizy pojawiła się jednak kwestia, która zagraża realizacji tego planu, jak twierdzą komentatorzy. Ostrzeżono, iż sukces programu zależeć będzie od liczby lekarzy rodzinnych, a tych brakuje w wielu rejonach kraju, zwłaszcza na terenach wiejskich.

Stwierdzono, że wprowadzenie bezpłatnej opieki lekarza GP dla każdego mieszkańca będzie wiązało się ze zwiększoną liczbą wizyt pacjentów, a co za tym idzie, z wydłużonym czasem oczekiwania na taką wizytę.

Bezpłatny lekarz dla dzieci

Sceptycy pomysłu przypomnieli również, że podczas Budżetu 2023 irlandzki rząd zapowiedział przyznanie kart GP Visit Card dzieciom w wieku 6 i 7 lat do końca 2022 roku.

Mimo obietnic Ministerstwa Zdrowia do tej pory nie doszło jednak jeszcze do zatwierdzenia potrzebnej ustawy. W dalszym ciągu prowadzone są konsultacje pomiędzy ministerstwem a sektorem lekarzy rodzinnych w Irlandii.