Bezpłatne usługi lekarza dla tysięcy osób w Irlandii - rozszerzenie programu

Rozszerzenie programu oznacza nowy rozdział w irlandzkim systemie opieki zdrowotnej.

Od poniedziałku 13 listopada dodatkowe 215 000 osób jest uprawnione do uzyskania karty bezpłatnych wizyt u lekarza rodzinnego (GP Visit card).

Program zdrowotny w Irlandii

Karty te pozwalają zaoszczędzić około 70 euro za każdą wizytę u lekarza oraz za opiekę lekarską nocno-świąteczną (out-of-hours).

To trzecie rozszerzenie programu w tym roku, dzięki któremu prawie 850 000 osób, w tym wszystkie dzieci do 8. roku życia i wszystkie osoby powyżej 70. roku życia, kwalifikują się obecnie do bezpłatnej opieki lekarza rodzinnego.

Rozszerzenie to jest efektem wprowadzenia kart wizyt u lekarza dla dzieci w wieku 6 i 7 lat w sierpniu oraz zmian w progu dochodowym ogłoszonych we wrześniu.

Minister Zdrowia Stephen Donnelly podkreślił, że rozszerzenie to stanowi istotny krok w eliminacji kosztów jako bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu obecnego kryzysu kosztów życia.

Wnioski – usługi lekarza rodzinnego GP

Minister dodaje, że proces składania wniosku uwzględnia różne wydatki domowe, takie jak kredyt hipoteczny czy opieka nad dziećmi, co sprawia, że niemal połowa gospodarstw domowych w Irlandii może być teraz uprawniona do darmowej opieki lekarskiej.

W kontekście rozwoju inicjatywy, Ministerstwo Zdrowia opracowało uproszczony proces składania wniosków online, dostępny na stronie hse.ie/GPVisitCards.