Znane są pierwsze szczegóły planu dotyczącego Budżetu 2022, który rząd w Irlandii opublikuje już w październiku.

Wicepremier Leo Varadkar twierdzi, że w październikowym planie finansowym na 2022 rok przewidziano podwyżkę zasiłków socjalnych oraz emerytur.

Zasiłki socjalne

Varadkar, który jest także Ministrem ds. Przedsiębiorczości, ma przedstawić plan dotyczący Budżetu 2022. Jego zdaniem pakiet socjalny będzie potrzebny w październiku:

Od 2019 roku nie nastąpiła podwyżka emerytury i większości cotygodniowych świadczeń socjalnych, a wraz z ponownym wzrostem kosztów utrzymania, Fine Gael mocno wierzy, że pakiet socjalny będzie potrzebny w październiku.

Zdaniem wicepremiera taka podwyżka jest potrzebna, ponieważ koszty życia wzrosły i nadal rosną, a w najbliższym czasie więcej trzeba będzie płacić za media czy ubezpieczenie.

Podwyżki zasiłków

Do podniesienia kwoty zasiłków socjalnych w Irlandii wzywała ostatnio grupa doradcza Social Justice Ireland. Zdaniem ekspertów brak podwyżek w Budżecie 2022 postawiłby tych, którzy są najbardziej bezbronni, w bardzo trudnej sytuacji:

Więcej: Chcą podwyżek zasiłków socjalnych w Irlandii – czy to się uda?

Podatki

Leo Varadkar ma też potwierdzić wywiązanie się z wcześniejszych obietnic dotyczących podatków, mimo gigantycznego zadłużenia kraju opiewającego na miliardy euro.

Nie ma obaw, że podatki dla pracowników o średnich dochodach zostaną podniesione, aby spłacić dług wynikający z zastoju gospodarczego po blokadach kraju:

Najwyższa stawka podatkowa w Irlandii jest czwartą najwyższą na świecie i nawet osoby o bardzo skromnych dochodach muszą ją płacić. Nie chcemy, aby przez opodatkowanie ludzie stracili większość podwyżek, które dostaną w przyszłym roku.

Wicepremier poinformował już, że program subsydiowania wynagrodzeń zostanie przedłużony do 2022 roku. Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze kiedy program dopłat zostanie zakończony. Spekuluje się, że stanie się to w marcu.