Ceny alkoholu w Irlandii mają wzrosnąć po wprowadzeniu nowych przepisów. Ma to przełożyć się na zmniejszenie spożycia alkoholu w kraju.

Członkowie partii Fianna Fáil i partii Fine Gael, w tym byli ministrowie, sprzeciwiają się planom wprowadzenia minimalnej ceny jednostkowej alkoholu w najbliższym czasie w Irlandii.

Ceny alkoholu w Irlandii

W ostatnim tygodniu kwietnia rząd zatwierdził plan wprowadzenia minimalnej ceny za jednostkę alkoholu, by ograniczyć szkody zdrowotne i społeczne w Irlandii:

Więcej: Ceny alkoholu w Irlandii do góry – rząd wprowadza zmiany

Alkohol w Irlandii

Ogłoszenie decyzji rządu spotkało się z krytyką ze strony przedsiębiorców. Twierdzą oni, że wprowadzenie nowych przepisów, zanim podobne przepisy zostaną wprowadzone w Irlandii Północnej, doprowadzi do tego, że mieszkańcy będą zaopatrywać się w alkohol na północy.

Organizacja Retail Ireland ostrzega, że takie posunięcie prawdopodobnie doprowadzi do gwałtownego wzrostu zakupów transgranicznych, ponieważ ludzie będą podróżować do Irlandii Północnej w poszukiwaniu niższych cen.

Skutkiem tego będzie znaczny spadek sprzedaży alkoholu oraz innych towarów na terenie Irlandii z korzyścią dla przedsiębiorców w Irlandii Północnej.

Swój głos poparcia dla tej opinii dali niektórzy politycy z rządowej koalicji. Ich zdaniem spadek sprzedaży towarów w Irlandii oznacza też znacznie mniejsze wpływy do skarbu państwa.

Wprowadzenie nowych przepisów w momencie, gdy gospodarka wymaga ożywienia, nie jest dobrym posunięciem – ostrzegają.

Coraz więcej osób apeluje, by rząd wstrzymał się z wprowadzeniem minimalnej ceny jednostkowej do czasu, gdy podobne przepisy wprowadzi Irlandia Północna.

Jednak Minister Stanu ds. Zdrowia Publicznego, Frank Feighan, uważa, że rząd nie może czekać przez kolejnych kilka lat.

Jego zdaniem korzyści wynikające z wprowadzenia przepisów, a co za tym idzie – ograniczenia spożycia alkoholu, znacznie przeważają nad kwestią dokonywania zakupów pod drugiej stronie granicy.