Ceny alkoholu w Irlandii poszybują w górę – zatwierdzone przez rząd zmiany wchodzą w życie.

W nadchodzących tygodniach irlandzki rząd wprowadzi minimalne ceny za jednostkę alkoholu. Zmiany przyczynią się do podwyżek cen wyrobów alkoholowych.

Ceny alkoholu w Irlandii

Według nieoficjalnych jeszcze informacji rząd ustalił cenę 10 centów za gram alkoholu – zgodnie z sekcją 11 ustawy Public Health (Alcohol) Act 2018.

Minimalna cena puszki piwa o pojemności 440 ml ma wynosić €1.32, za butelkę wina o pojemności 750 ml trzeba będzie zapłacić co najmniej €7,75. W przypadku wódki lub ginu cena ma wynosić minimum €20,71 za butelkę o pojemności 700 ml.

Pomimo przepisów przyjętych w 2018 roku, rząd opóźnił wprowadzenie minimalnej ceny za jednostkę alkoholu do czasu, gdy Irlandia Północna będzie gotowa do wprowadzenia podobnych przepisów.

Jednak Minister Zdrowia w Irlandii Północnej wykluczył uchwalenie takich przepisów przed majem 2022 roku.

Alkohol w Irlandii

​​W związku z tym rząd irlandzki chce przyspieszyć zmiany, by ograniczyć szkody zdrowotne i społeczne związane z alkoholem.

A sposobem na to jest zapobieganie sprzedaży mocnych produktów alkoholowych po bardzo niskich cenach.

Wprowadzenie minimalnej ceny za jednostkę alkoholu to kolejna zapowiadana na początku tego roku zmiana. Od stycznia obowiązują już inne przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu w Irlandii:

Więcej: Nowe ograniczenia w sprzedaży alkoholu w Irlandii