Ceny samochodów w Irlandii wystrzeliły, a to jeszcze nie koniec

Obecnie obserwuje się w Irlandii rosnący popyt na zakup samochodów używanych, jak wynika z najnowszych danych.

Według nowego raportu ceny samochodów używanych w Irlandii wzrosły o ponad 75% w porównaniu do czasów sprzed 2020 roku i nie wskazują na spowolnienie.

Ceny samochodów w Irlandii

W pierwszym kwartale tego roku silne zapotrzebowanie konsumentów spowodowało wzrost cen o 4,6%, jak wynika z najnowszych danych z rynku.

Jest to w wyraźnym kontraście do ostatnich trzech miesięcy 2022 roku, kiedy inflacja cenowa na rynku samochodów używanych osiągnęła trzyletni spadek z powodu słabego popytu i niewielkiego wzrostu podaży.

Wzrost podaży samochodów o 5,3% w tym samym okresie prawdopodobnie nie wystarczył, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie, jak wynika z DoneDeal Car Price Index. Przedstawiciele portalu stwierdzili, że popyt wzrósł o 21% w styczniu i o 15,5% w lutym 2023 roku.

Wzrost popytu jest widoczny w liczbie nowych rejestracji samochodów, przy czym w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarejestrowano 58 107 nowych samochodów, co stanowi wzrost o 16,5% w porównaniu do ubiegłego roku.

Tymczasem w pierwszym kwartale 2023 roku o 6,4% wzrosła również liczba importowanych pojazdów, co stanowi pierwszy roczny wzrost od 2019 roku.

Do tej pory obserwowano spadek liczby importowanych po Brexicie samochodów używanych z Wielkiej Brytanii, której minimum wyniosło już 32,7%, w porównaniu do 93,6% w pierwszym kwartale 2020 roku.

Samochody elektryczne w Irlandii

W pierwszym kwartale tego roku na DoneDeal odnotowano wzrost liczby ofert pojazdów elektrycznych (EVs), prawie trzykrotnie większy niż w jakimkolwiek trzymiesięcznym okresie ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 9 303 nowych rejestracji EV w Irlandii, prawie dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku. EV i hybrydy stanowią obecnie prawie 45% nowych samochodów zarejestrowanych w Irlandii.