Ceny w Irlandii - Co poszło w górę, a co staniało?

Najnowsze dane gospodarcze pokazują ogólny poziom inflacji w Irlandii.

Ceny towarów i usług w Irlandii wzrosły o 2,6% w ciągu ostatniego roku, jak wynika z najnowszych danych Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO).

Zmiany cen

Ceny konsumpcyjne wzrastały poniżej 5% przez siedem ostatnich miesięcy, co jest dobrą wiadomością po ponad dwóch latach wysokiej inflacji. Jeśli wykluczymy ceny energii i surowej żywności, wskaźnik cen wzrósł o 3,5% w ciągu ostatnich 12 miesięcy do maja.

Najwięcej podrożał transport, gdzie ceny wzrosły o 6,7%, a także restauracje i hotele, gdzie ceny poszły w górę o 4,7%. Wzrosty w transporcie wynikają głównie z wyższych cen paliw – olej napędowy zdrożał o 17,5%, a benzyna o 14,5%.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 2,6% w ciągu ostatniego roku, a koszty związane z mieszkaniem, wodą, prądem, gazem i innymi paliwami wzrosły o 0,7%.

Spadki cen

Niektóre sektory zanotowały spadki cen. Odzież i obuwie potaniały o 6,3%, a wyposażenie gospodarstw domowych oraz sprzęt do ich konserwacji o 1,4%.

Ceny produktów energetycznych spadły o 3,6%, a opłaty za usługi komunalne i lokalne aż o 19%. Niestety, oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło o 18,5%.

W maju ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5%. Największe wzrosty odnotowano w restauracjach, hotelach (1,5%) oraz transporcie (1,4%). Jedynie ceny wyposażenia gospodarstw domowych i napojów alkoholowych spadły odpowiednio o 0,2% i 0,1%.

Ceny podstawowych produktów

CSO podało również, jak zmieniały się ceny niektórych podstawowych produktów. Średnia cena dużego bochenka białego chleba (800g) spadła o 6 centów, a brązowego chleba o 5 centów.

Spaghetti (500g) potaniało o 1 cent, natomiast cena ziemniaków (2,5 kg) wzrosła o 59 centów. Pełnotłuste mleko (2 litry) staniało o 3 centy, masło o 5 centów, a cena irlandzkiego cheddara (na kg) wzrosła o 5 centów.

Dane pokazują, że mimo wzrostów cen w niektórych sektorach, ogólny poziom inflacji w Irlandii pozostaje stabilny.