
Długie letnie wakacje to temat, który budzi coraz większe emocje w Irlandii.
Coraz więcej rodziców w Irlandii przyznaje, że ma problem z organizacją opieki nad dziećmi podczas długich wakacji szkolnych.
Wakacje szkolne w Irlandii
Letnia przerwa od nauki to dla uczniów czas zasłużonego odpoczynku, jednak dla wielu rodzin oznacza to stres, koszty i konieczność organizowania dodatkowej opieki.
W Irlandii wakacje szkolne należą do najdłuższych w Europie – uczniowie szkół podstawowych odpoczywają przez około dziewięć tygodni, a średnich aż dwanaście.
Tak długie letnie wakacje to temat, który budzi coraz większe emocje wśród społeczeństwa Irlandii. Wiele osób twierdzi, iż skrócenie wakacji mogłoby oznaczać nie tylko ulgę finansową, ale także lepsze dostosowanie systemu edukacji do realiów współczesnego życia.
Minister Edukacji, Helen McEntee, podkreśla, że wakacje są ważnym czasem odpoczynku dla całej społeczności szkolnej, a nauczyciele pracują intensywnie przez cały rok.
Jednocześnie przyznaje, że długi okres bez zajęć może być wyzwaniem, szczególnie dla rodzin, w których oboje rodzice pracują.
Obecnie nie planuje się radykalnych zmian, a minister zaznacza, że jakiekolwiek modyfikacje w kalendarzu szkolnym musiałyby być poprzedzone szerokimi konsultacjami – z nauczycielami, rodzicami i dyrekcjami szkół.
Zajęcia dla dzieci w Irlandii
Za to w odpowiedzi na potrzeby rodzin rośnie liczba szkół biorących udział w programach letnich. W tym roku zaangażowanych jest ponad 1 800 placówek, w tym 80 szkół specjalnych.
Programy letnie oferują zajęcia edukacyjne i artystyczne, szczególnie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz z tzw. szkół DEIS.
Dzieci uczą się tam nie tylko czytania i matematyki, ale także biorą udział w warsztatach kulinarnych czy plastycznych. Dla wielu rodzin to jedyna forma zorganizowanego wsparcia w okresie wakacji.
Jednak wraz z rosnącą liczbą pracujących rodziców i wyzwaniami związanymi z kosztami życia, coraz częściej pojawia się postulat przemyślenia organizacji roku szkolnego.
W niedługim czasie planowane jest zwołanie Narodowej Konwencji Edukacyjnej, która ma opracować długoterminową strategię dla szkolnictwa podstawowego i średniego.