POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Irlandia to jedno z państw, które podpisały się pod specjalnym pismem do Komisji Europejskiej.

Do Komisji Europejskiej wysłano specjalny list dotyczący zmiany obowiązujących przepisów w kwestii zwrotu pieniędzy za odwołane loty.

W ostatnim czasie w sieci nie brakowało negatywnych komentarzy na temat linii lotniczych, które zwlekają ze zwrotem pieniędzy za odwołane loty. Pasażerowie m.in. linii Ryanair twierdzili, że czują się przymuszani do przyjęcia kuponów podróżnych (voucherów):

Więcej: Co ze zwrotami pieniędzy za odwołane loty Ryanair?

Zgodnie z przepisami UE261/2004 pasażerowie mają prawo – w trybie natychmiastowym – do zwrotu pieniędzy, zmiany trasy lotu lub przełożenia lotu na inny termin.

Zmiana przepisów – list do Komisji Europejskiej

Jednak po stronie linii lotniczych opowiedziały się państwa, które wystąpiły do Komisji Europejskiej o czasową zmianę tych przepisów i zezwolenie liniom lotniczym na tymczasowe wydawanie kuponów zamiast zwrotu gotówki w czasie kryzysu COVID-19.

Oprócz Irlandii pod listem podpisały się: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Francja, Grecja, Łotwa, Malta, Holandia, Polska i Portugalia. Kraje te obawiają się, że zwrot pieniędzy pasażerom może doprowadzić linie lotnicze do bankructwa.

Uważamy, że uregulowanie czasowego wydawania bonów jest realne i możliwe do zaakceptowania przez konsumentów, jeśli zostaną uwzględnione niektóre kluczowe zasady: przejrzyste informacje dla pasażera, niedyskryminacja, wspólny okres ważności bonów, maksymalna elastyczność wykorzystania i jasne prawo zwrotu natychmiast po zakończeniu ważności w przypadku niewykorzystania kuponów.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova podkreśliła, że niezbędne jest zachowanie równowagi między prawami pasażerów a płynnością finansową sektora przewoźników.