Ostrzeżenie dla mieszkańców wystosowały dwie największe firmy kurierskie w Irlandii.

Dwie największe firmy kurierskie w Irlandii ostrzegają mieszkańców przed oszustami podającymi się za kurierów.

O próbach oszustwa informuje firma UPS. Proceder polega na wysłaniu wiadomości SMS z informacją o otrzymaniu przesyłki (podany jest nawet numer zamówienia).

W wiadomości załączony jest również link, który kieruje na stronę, na której klient zobowiązany jest „uiścić opłatę celną”. Jest to strona fałszywa i nie ma nic wspólnego z firmą UPS.

W ciągu ostatnich kilku dni Garda otrzymała zgłoszenia w tej sprawie od kilku mieszkańców Kilkenny i Carlow. Proceder stosowany jest jednak na obszarze całego kraju.

Podobnie przed próbami wyłudzeń ostrzega firma DPD. Przedstawiciele firmy uczulają na fałszywe wiadomości, które mogą zostać zignorowane przez mieszkańców. O tej porze roku łatwo jest bowiem stracić czujność i dać się nabrać.

Obecnie najczęściej spotykaną formą wyłudzeń jest fałszywa wiadomość e-mail, w której znajduje się informacja o przesyłce. Klient rzekomo zobowiązany jest do „uiszczenia niewielkiej opłaty”, aby mógł potem odebrać paczkę.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają:

W przypadku otrzymania wiadomości e-mail takiej jak ta, która wydaje się pochodzić z jakiejkolwiek firmy kurierskiej, prosimy nie uiszczać opłaty. Nie klikaj żadnych linków zawartych w wiadomości e-mail i nie podawaj żadnych danych osobowych / finansowych. Po prostu usuń e-mail.

Jeśli ktokolwiek padł już ofiarą takiego oszustwa, powinien natychmiast powiadomić Gardę, a także odpowiednią instytucję bankową.

Czytaj też: Bank ostrzega wszystkich klientów przed oszustami w Irlandii