Czterodniowy tydzień pracy w Irlandii - olbrzymie poparcie

Pomysł skrócenia tygodniowego wymiaru pracy cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w Irlandii.

Z najnowszych danych wynika, że przytłaczająca większość pracowników w Irlandii opowiada się za czterodniowym tygodniem pracy.

Czterodniowy tydzień pracy

Prawie 20 firm w Irlandii dołączyło w zeszłym roku do pilotażowego programu czterodniowego tygodnia pracy. W ostatnim czasie pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem.

Międzynarodowa kampania na rzecz skrócenia tygodnia pracy z pięciu do czterech dni prowadzona jest już od kilku lat. Stwierdzono, że krótszy wymiar pracy w niektórych firmach, które przystąpiły do programu, pozytywnie wpłynął na wzrost zysków, sprzedaży i produktywności.

Pracownikom przy skróconych godzinach pracy nie zmieniła się natomiast wysokość ich pensji, a „wypoczęty i zadowolony pracownik jest w stanie zrobić więcej w krótszym czasie”.

Praca zdalna

Około 95% respondentów stwierdziło, że czterodniowy tydzień pracy to dobry pomysł, a 81% uważa, że stanie się to rzeczywistością w ciągu najbliższych 10 lat.

Jednak według znawców rynku duża część specjalistów preferuje obecnie pracę zdalną, nawet w wymiarze pięciu dni tygodniowo, niż skrócenie go do czterech dni w biurze.

Środowisko pracy w Irlandii zmienia się i coraz mocniej rysują się nowe trendy. Dla rekruterów powstaje za to więcej opcji zachęty dla pozyskania nowych pracowników dla firm.