Czy opłata w Irlandii zostanie zniesiona - jest decyzja

Rząd Irlandii podjął decyzję w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Rząd Irlandii podjął decyzję w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego, którego kwestia od dawna wzbudza kontrowersje.

Opłata TV Licence

Rząd Irlandii jest bliski porozumienia w sprawie przyszłego modelu finansowania RTÉ, po ponad roku kryzysu, który doprowadził do publicznego sprzeciwu wobec płacenia za usługi nadawcy.

W przyszłym tygodniu planowane jest zatwierdzenie nowego modelu finansowania, który będzie obejmować zarówno opłatę licencyjną, jak i wieloletnie płatności państwowe.

Sprzedaż TV Licence spadła o ponad 27 milionów euro. Ministrowie od kilku miesięcy toczyli spory dotyczące finansowania narodowego nadawcy.

Minister ds. Mediów, Turystyki, Sztuki, Kultury i Sportu Catherine Martin, argumentowała za pełnym finansowaniem państwowym na wieloletnim porozumieniu.

Z kolei Minister ds. Wydatków Publicznych, Paschal Donohoe, oraz premier Harris i wicepremier Martin wyrażali obawy związane z poleganiem RTÉ wyłącznie na finansowaniu z budżetu państwa.

Decyzja rządu

W końcu rząd zdecydował się na zachowanie modelu opłaty TV Licence z pobieraniem przez An Post, zaprzeczając spekulacjom, że Urząd Skarbowy miałby przejąć ten obowiązek w celu zapewnienia większej zgodności.

Opłata w wysokości 160 euro nie zostanie zwiększona, ale model pobierania przez An Post zostanie wzmocniony.

Rząd zobowiązał się również do wieloletniego przydziału finansowania z budżetu państwa, co zapewni stabilność RTÉ i ich plany transformacyjnych reform w nadchodzących latach.

Reakcja opozycji

Przedstawiciele opozycji skrytykowali decyzję rządu, mówiąc, że to przegapiona szansa na zniesienie opłaty licencyjnej, która jest „regresywnym podatkiem” i „przestarzałym modelem finansowania nadawania publicznego”.

Jednak Taoiseach Simon Harris powiedział, że nowy model finansowania musi być „trwały i długoterminowy”.

Wskazał również, że chociaż opłata TV Licence przynosi mniejsze niż wcześniej przychody, to zniesienie jej w obliczu licznych wyzwań budżetowych, takich jak ochrona socjalna, zdrowie, edukacja i opieka nad dziećmi, nie jest rozwiązaniem.