Liczba domów dostępnych do wynajęcia w Irlandii spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Czynsze w Irlandii są wyższe o 10,3% – jak wynika z najnowszego raportu Daft.ie. Obecnie za wynajem trzeba płacić średnio 1.524 euro.

Czynsze w Irlandii

Jednocześnie liczba domów dostępnych do wynajęcia w Irlandii spadła do rekordowo niskiego poziomu. Doprowadziło to do dalszego wzrostu czynszów w całym kraju.

Na początku lutego na stronie Daft.ie widniało tylko 1.397 ogłoszeń o dostępnych do wynajęcia nieruchomościach, co jest najniższą liczbą w historii tego portalu.

Średnie miesięczne czynsze w Dublinie wahają się między 1.996 euro w centrum a 2.145 euro na południu miasta, natomiast w Cork czynsze wzrosły do 1.539 euro miesięcznie.

Jeśli chodzi o ceny utrzymujące się w hrabstwach, to poza hrabstwem Dublin najwięcej za wynajem płacą mieszkańcy Wicklow (1.630 euro), Kildare (1.544 euro), Meath (1.525 euro) oraz Louth (1.396 euro).

Najniższe czynsze są obecnie w hrabstwach: Leitrim (779 euro), Donegal (826 euro), Longford (897 euro) i Roscommon (912 euro).

Podwyżki czynszów

Według ekspertów to nie są ostatnie podwyżki czynszów w Irlandii. Jedyną opcją, która może pomóc zatrzymać ten niekontrolowany wzrost cen, jest zwiększenie podaży nieruchomości.

Aby sprostać oczekiwaniom rynku, należy budować średnio 33.000 nowych domów rocznie do 2030 roku – poinformował Taoiseach Micheál Martin.

Tymczasem członkowie partii Sinn Féin po raz kolejny wezwali rząd do obniżenia cen i zamrożenia czynszów na okres trzech lat.