Taoiseach Micheál Martin poinformował o decyzji rządu w sprawie zniesienia ograniczeń w Irlandii.

Rząd zgodził się znieść prawie wszystkie ograniczenia w Irlandii. Łagodzenie obostrzeń rozpocznie się już od 06:00 rano w sobotę 22 stycznia.

Decyzja rządu

Rekomendacje od Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego zostały zaakceptowane, ponieważ „kraj przeszedł przez Omicron lepiej niż się spodziewano”.

Zgodnie z decyzją rządu:

  • Puby, restauracje i kluby nocne będą mogły działać w zwyczajowych godzinach, bez certyfikatów i bez zachowywania dystansu społecznego.
  • Imprezy odbywające się zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu nie będą miały nałożonych ograniczeń dotyczących liczby uczestników.
  • Zniesione zostają też ograniczenia dotyczące liczby gospodarstw domowych uczestniczących w spotkaniach w prywatnych domach.
  • Od poniedziałku 24 stycznia rozpocznie się stopniowy powrót do pracy w trybie stacjonarnym.
  • Cyfrowy certyfikat będzie potrzebny tylko do podróży międzynarodowych, podczas gdy zalecenia dotyczące noszenia maseczek ochronnych pozostaną w mocy do końca lutego.
  • W dalszym ciągu jednak zalecane jest utrzymanie podstawowych środków ochrony – osoby z objawami zakażenia, powinny się izolować.

Ogłoszenie premiera oznacza przywrócenie pełnej działalności w sektorach gastronomii, rozrywki i sportu, których pracownicy najbardziej odczuli efekt nałożonych w grudniu ograniczeń. Tysiące osób będzie mogło powrócić do pracy, spodziewane jest też ożywienie gospodarcze.

więcej: gov.ie