Wicepremier udzielił nowych informacji na temat wprowadzenia dodatkowego święta państwowego w Irlandii.

Podczas audycji w RTÉ Radio wicepremier Leo Varadkar udzielił informacji na temat wprowadzenia nowego święta państwowego w Irlandii.

Leo Varadkar powiedział, że celem tego dnia będzie upamiętnienie wszystkich tych, którzy zmarli podczas pandemii oraz wyrażenie uznania dla pracowników z pierwszej linii.

Wicepremier potwierdził, że rząd pracuje nad propozycją wprowadzenia „podwójnego Bank Holiday” na Dzień Świętego Patryka:

Nie podjęto jeszcze formalnej decyzji, ale pracujemy nad propozycją ustanowienia podwójnego święta na Dzień Św. Patryka, aby to było 17 i 18 marca.

Varadkar poinformował też, że rząd dąży do tego, aby na stałe nowy Bank Holiday przypadał w Dzień Św. Brygidy, poczynając od 2023 roku.

Jest to kolejna w ostatnich miesiącach zapowiedź rządu w tej sprawie, jednak w najbliższym czasie w dalszym ciągu nie jest jeszcze spodziewana ostatecznie decyzja w tej kwestii:

Wygląda na to, że jest za wcześnie, aby podjąć decyzję, biorąc pod uwagę, że to jeszcze nie koniec.

Nie jest też jeszcze rozwiązana kwestia sporna dotycząca przedłużonego weekendu dla pracowników. Dodatkowy dzień wolny od pracy w okolicy Dnia Św. Patryka oznaczałby czterodniowy weekend, z czym w dalszym ciągu nie zgadza się wielu pracodawców w Irlandii.