Rząd podjął decyzję w sprawie dodatkowego dnia wolnego w Irlandii.

Od wielu miesięcy trwała debata dotycząca wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego w ramach Bank Holiday w Irlandii.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w Irlandii

Celem tego święta jest upamiętnienie wszystkich tych, którzy zmarli podczas pandemii oraz wyrażenie uznania dla pracowników z pierwszej linii.

W zeszłym tygodniu wicepremier Leo Varadkar zasugerował, że rząd pracuje nad propozycją wprowadzenia „podwójnego Bank Holiday” na Dzień Świętego Patryka.

Wicepremier poinformował właśnie, że w tym roku rząd dał zielone światło na dodatkowy jednorazowy dzień wolny od pracy w dniu 18 marca.

Bank Holiday

Oznacza to więc długi, bo czterodniowy weekend z okazji Dnia Św. Patryka. Osoby, które nie mogą wziąć dnia wolnego, będą miały prawo do dnia wolnego w innym czasie lub do podwójnego wynagrodzenia za ten dzień.

Natomiast od 2023 roku na stałe dodatkowy Bank Holiday będzie przypadać w okolicy 1 lutego czyli Dnia Św. Brygidy. W przyszłym roku to nowe święto przypadnie w dniu 6 lutego.

Nowy Bank Holiday będzie „pierwszym irlandzkim świętem państwowym nazwanym imieniem kobiety” – powiedział Leo Varadkar.

Premia dla pracowników

Rząd zatwierdził również jednorazową, wolną od podatku premię pandemiczną w wysokości 1.000 euro dla pracowników służby zdrowia z pierwszej linii, którzy byli w warunkach klinicznych narażeni na zakażenie Covid-19.

Premię otrzymają więc nie tylko przedstawiciele służb medycznych jak lekarze czy pielęgniarki, lecz także osoby zatrudnione do sprzątania czy członkowie służb wojskowych.