Domy i mieszkania w Irlandii - kolejne wyzwania na rynku

Organizacja wzywa do stworzenia jednolitego systemu mieszkaniowego w Irlandii.

Prawie dwa tys. nowych gospodarstw domowych w Irlandii było zagrożonych bezdomnością w drugim kwartale tego roku.

Reklama

Bezdomność w Irlandii

Z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo ds. Mieszkalnictwa wynika, że w czerwcu awaryjne zakwaterowanie otrzymało łącznie 14 303 osoby.

Jest to wzrost o 144 osoby w porównaniu z majem. Wśród tych osób znalazło się 9 899 dorosłych oraz 4 404 dzieci oraz 2 093 rodziny.

W tym samym okresie 786 dorosłych i 259 rodzin opuściło awaryjne zakwaterowanie dzięki znalezieniu alternatywnych rozwiązań, co stanowi wzrost o 9,4% w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, w swoim oświadczeniu wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby osób korzystających z awaryjnego zakwaterowania, podkreślając, że wsparcie dla osób i rodzin borykających się z bezdomnością jest priorytetem dla rządu.

„Zwiększenie podaży mieszkań jest kluczowe dla rozwiązania problemu bezdomności,” dodał, zaznaczając, że rząd przeznacza w tym roku 242 miliony euro na usługi dla bezdomnych, co stanowi wzrost o 12,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Problemy najemców w Irlandii

Organizacja charytatywna Threshold poinformowała, że 40% osób, które zwróciły się o pomoc między kwietniem a czerwcem br., zrobiło to z powodu zakończenia najmu.

Ten problem pozostaje największym wyzwaniem dla klientów tej organizacji. Threshold pomaga, gdy to możliwe, gospodarstwom domowym pozostać w swoich domach lub znaleźć alternatywne miejsca zamieszkania.

Jednak ze względu na ograniczoną dostępność nieruchomości na wynajem oraz prawo właścicieli do eksmisji w celu sprzedaży nieruchomości, staje się to coraz trudniejsze.

Domy i mieszkania socjalne w Irlandii

Dlatego Threshold wzywa do stworzenia jednolitego systemu mieszkaniowego, który obejmowałby zintegrowany rynek wynajmu.

Dzięki temu domy i mieszkania socjalne oraz wynajem po kosztach byłyby dostępne dla większej liczby gospodarstw domowych o różnorodnych poziomach dochodów.

Zwiększenie liczby nieruchomości socjalnych i przystępnych cenowo stworzyłoby konkurencję dla sektora prywatnego wynajmu, jak stwierdzono.

Organizacja zauważa, że jednolity system mieszkaniowy polegałby na zwiększeniu przez państwo liczby lokali socjalnych i wynajmu po kosztach do co najmniej 25% całkowitych zasobów mieszkaniowych.

Czytaj też: Domy w Irlandii – kryzys na rynku wynajmu