Dopłata w Irlandii - planowane jest rozszerzenie programu

Tysiące rodzin w Irlandii mogą wkrótce otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości prawie 1000 euro rocznie.

W ramach Programu Rządowego na rok 2025 zapowiedziano zmiany w dostępie do jednego z dodatków socjalnych.

Dodatek socjalny w Irlandii

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej pracuje obecnie nad aktualizacją przepisów, która umożliwiłaby objęcie świadczeniem Fuel Allowance także rodziny korzystające z Working Family Payment – tygodniowego, wolnego od podatku zasiłku dla pracujących rodziców o niskich dochodach.

Fuel Allowance to jedno z najważniejszych sezonowych świadczeń w Irlandii, które ma na celu pomoc w pokryciu kosztów ogrzewania w miesiącach zimowych.

W sezonie 2024/2025 dodatek wynosił 33 euro tygodniowo i był wypłacany przez 28 tygodni – od 23 września 2024 roku do 4 kwietnia 2025 roku.

Oznacza to, że całkowita kwota wsparcia może wynieść nawet 924 euro. Osoby uprawnione mogą wybrać, czy chcą otrzymywać świadczenie co tydzień, czy też w dwóch większych ratach – wypłacanych we wrześniu i styczniu.

Do tej pory świadczenie było przeznaczone głównie dla seniorów oraz osób samotnych o niskich dochodach. Teraz ma zostać rozszerzone na pracujące rodziny z dziećmi, które korzystają z programu Working Family Payment.

Working Family Payment

Zasiłek Working Family Payment (WFP), wcześniej znany jako Family Income Supplement, przysługuje osobom pracującym, które mają na utrzymaniu dzieci i których dochody nie przekraczają określonego progu. Aby otrzymać świadczenie, trzeba:

  • Być zatrudnionym (nie można być wyłącznie samozatrudnionym)
  • Pracować co najmniej 38 godzin na dwa tygodnie – można łączyć godziny z partnerem
  • Mieć dziecko na utrzymaniu (do 18. roku życia lub 22. w przypadku nauki dziennej)
  • Zarabiać poniżej limitu dochodowego dla danego typu rodziny
  • Mieć zatrudnienie trwające przynajmniej 3 miesiące
  • Płacić podatki i składki PRSI w Irlandii

Wysokość zasiłku wynosi 60% różnicy między tygodniowym dochodem a limitem WFP. Świadczenie przyznawane jest na rok i nie ulega zmianie, nawet jeśli dochód w tym czasie wzrośnie lub spadnie.

Ministerstwo ds. Ochrony Socjalnej analizuje obecnie szczegóły zmian, które mogłyby wejść w życie wraz z nowym budżetem.

Decyzja o rozszerzeniu programu zależeć będzie od dostępności środków finansowych, jednak wszystko wskazuje na to, że planowane zmiany mogą przynieść ulgę wielu rodzinom już w kolejnym sezonie grzewczym.