Dramat najemców w Irlandii - nie będzie już ochrony

Mieszkańcy nie kryją frustracji z powodu ostatniej decyzji rządu w Irlandii.

Kilka dni temu irlandzki rząd poinformował o swojej decyzji dotyczącej wycofania zakazu eksmisji.

Zakaz eksmisji

Przepisy wprowadzono tymczasowo w ubiegłym roku, a zgodnie z decyzją zakaz przestanie obowiązywać od 1 kwietnia br. Po ogłoszeniu tej informacji rozpoczęła się gorąca dyskusja zarówno w parlamencie, jak i wśród społeczeństwa w Irlandii.

W mediach publikowane są dramatyczne historie osób, którym już za kilka tygodni grozi bezdomność. Większość z nich to osoby pracujące, rodziny z dziećmi, a nawet osoby niepełnosprawne.

Czytaj też: Zakaz eksmisji w Irlandii – wiadomo, co z przedłużeniem przepisów

Decyzja rządu

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien, został skrytykowany za brak obiecanego wcześniej planu wsparcia dla najemców po zniesieniu zakazu eksmisji.

Premier Leo Varadkar podkreśla jednak swoje „całkowite zaufanie” dla ministra O’Brien i wyklucza przywrócenie zakazu mimo rosnącej skali bezdomności w kraju.

Niestety wiele wskazuje na to, że liczba ta zacznie od kwietnia rosnąć jeszcze szybciej, ponieważ już teraz wielu landlordów zapowiada sprzedaż nieruchomości i wycofanie się z rynku najmu po zniesieniu zakazu.

Są to dane przeczące tłumaczeniom rządu, który twierdzi, że przepisy zakazujące eksmisji zostają zniesione właśnie po to, aby zatrzymać proces ucieczki landlordów z rynku.