Do wzrostu cen paliw w Irlandii przyczyniają się też wysokie obecnie koszty życia.

Irlandia jest obecnie 17 najdroższym krajem na świecie pod względem cen paliw, w Europie zajmuje 12 pozycję.

Ceny paliw w Irlandii

Nowe dane z AA Ireland pokazują, że ceny paliw na początku roku pozostają zbliżone do najwyższych odnotowanych poziomów.

Już w listopadzie poinformowano o rekordowych cenach tankowania w Irlandii. Eksperci ostrzegali wówczas, że mimo obniżek cen na rynku światowym, nie należy spodziewać się tańszego paliwa w krajowych dystrybutorach.

Obecnie cena benzyny wynosi średnio 170,3c za litr, a oleju napędowego średnio 160,5 za litr. Dokładnie rok temu cena benzyny wynosiła 129,9c za benzynę i 120,8c za olej napędowy. Oznacza to podwyżki odpowiednio 31% i 33% w ciągu roku.

Obniżka cen

Mimo zahamowania podwyżek na rynku światowym, ceny paliw utrzymują się na wysokim poziomie. Głównym powodem jest fakt, że producenci nie są w stanie nadążyć za popytem.

Dodatkowo w Irlandii około 60% ceny jednego litra benzyny czy ropy stanowią podatki, w tym podatek VAT i podatek węglowy. Według AA Ireland do wzrostu cen prowadzą także wysokie obecnie koszty życia.

Eksperci twierdzą, że ceny paliw pozostaną wysokie na całym świecie dopóki podaż nie zaspokoi popytu. W gestii rządu jest więc złagodzenie presji na ceny, które płacą konsumenci w Irlandii – uważają przedstawiciele AA.