
Powołano grupę odpowiedzialną za przygotowanie i wdrożenie tego systemu w Irlandii.
Władze Irlandii przygotowują się do wdrożenia nowego systemu nadzoru nad więźniami i osobami oskarżonymi.
Pilna potrzeba zmian
W Irlandii system penitencjarny znajduje się pod ogromną presją – od 300 do 400 osadzonych śpi obecnie na materacach na podłodze z powodu braku miejsc w celach.
Rząd reaguje – już w 2025 roku wprowadzone zostaną elektroniczne opaski monitorujące, które pozwolą stosować nadzór poza murami więzień.
Minister Sprawiedliwości Jim O’Callaghan potwierdził, że jest to jeden z priorytetów rządu, zgodnie z założeniami aktualnego Programu dla Rządu.
Minister zaznaczył:
Od momentu objęcia urzędu konsekwentnie realizuję politykę zwiększenia stosowania kar alternatywnych, ograniczenia przestępczości i skutecznej resocjalizacji.
Nowe przepisy w Irlandii
W ramach planowanych zmian, rząd zatwierdził projekt ustawy „Criminal Law and Civil Law (Miscellaneous Provisions) Bill 2025”. Nowe przepisy mają na celu:
- zwiększenie efektywności więzień,
- rozwój alternatywnych opcji wymiaru kary,
- nowelizację ustawy Community Service Act z 1983 roku w celu szerszego stosowania wyroków w postaci prac społecznych.
W marcu opublikowano również „Community Service – New Directions Implementation Plan 2025–2027” – plan, który ma wspierać systematyczne zastępowanie kar więzienia alternatywnymi środkami w przypadkach, gdzie będzie to możliwe.
Elektroniczny nadzór w Irlandii
Elektroniczny monitoring ma być stosowany m.in. wobec osób objętych dozorem kuratorskim, oskarżonych przebywających na wolności oraz niektórych sprawców przestępstw seksualnych – na podstawie obowiązujących już ustaw takich jak Bail Act 1997, Criminal Justice Act 2006 i Sex Offender (Amendment) Act 2023.
Powołano specjalną grupę kierowniczą, w skład której weszli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, An Garda Síochána, Służby Sądowej, Więziennej, Kuratorskiej oraz Prokuratury (DPP). Grupa ta odpowiada za przygotowanie technologiczne i organizacyjne wdrożenie systemu.
Pierwszy etap wdrożenia elektronicznego nadzoru ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Aktualnie trwa przygotowanie procedury przetargowej, która ma wyłonić dostawcę technologii monitoringu.
Reforma ma przynieść korzyści nie tylko systemowi penitencjarnemu, ale także społeczeństwu – poprzez skuteczniejszą resocjalizację, odciążenie więzień i ograniczenie recydywy.