E-recepta – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Z racji tego, że Internet opanowuje coraz większą ilość dziedzin życia codziennego, także i medycyna nie mogła oprzeć się postępującej cyfryzacji. Tradycyjne, papierowe recepty, które obowiązywały od zawsze, w 2020 roku zostały zastąpione receptami elektronicznymi. Rozwiązania cyfrowe umożliwiają pacjentowi zamówienie recepty online, a także podgląd jej na profilu Internetowego Konta Pacjenta. Warto wiedzieć, czym jest e-recepta.

Czym jest recepta elektroniczna online?

E-recepta zawiera praktycznie te same dane, co tradycyjna recepta papierowa, z tym że przechowywane są one w wersji elektronicznej. Dzięki temu rozwiązaniu pacjenci mogą otrzymać potrzebne im leki za pośrednictwem teleporady bądź też internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Każdy dokument wystawiony przez lekarza opatrzony jest czterocyfrowym kodem PIN, który w systemie Ministerstwa Zdrowia powiązany jest z numerem PESEL danego pacjenta.

Kod PIN pacjent otrzymuje za pośrednictwem maila, sms-a bądź też aplikacji mobilnej. W każdej chwili może znaleźć go także na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Wystarczy, że przekaże go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL, a ten w prosty sposób zweryfikuje receptę oraz wyda przepisane leki. Trzeba pamiętać o tym, że obecnie e-recepty stanowią główną metodę przepisywania leków w Polsce. Nie wszyscy pacjenci zdają sobie jednak sprawę z tego, że w niektórych przypadkach lekarze wciąż mogą wystawić receptę tradycyjną.

Kiedy lekarz może wystawić receptę papierową?

Pomimo tego że w dzisiejszych czasach lekarze zobowiązani są do wystawiania recept w formie elektronicznej, to jednak zdarza się, że specjalista wystawia dokument papierowy. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy:

  • lekarz nie posiada dostępu do systemu informatycznego, który umożliwia mu wystawienie dokumentu,
  • lekarz wystawia receptę transgraniczną,
  • recepta dotyczy osoby o nieustalonej tożsamości,
  • specjalista przepisuje receptę na lek, który sprowadzany jest z zagranicy i nie posiada pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski,
  • lekarz wystawia receptę dla siebie bądź też członków swojej rodziny.

Podpunkt dotyczący braku dostępu do systemu informatycznego wciąż budzi wiele nieporozumień i kontrowersji. Mowa tutaj nie tylko o tradycyjnym braku dostępu do systemu informatycznego, ale także brakuprądu, awarii komputera, chwilowym braku dostępu do internetu bądź też ataku hakerskim na stronę. Jak widać, papierowe recepty nadal są honorowane, jednak dzieje się tak w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach.

W jaki sposób można uzyskać receptę elektroniczną?

Każdy pacjent ma wiele możliwości, jeśli chodzi o uzyskanie potrzebnej mu e-recepty. Wciąż najpopularniejszym sposobem jest osobista wizyta u lekarza rodzinnego bądź prowadzącego w celu otrzymania dokumentu. Lekarz po zakończeniu wizyty elektronicznie wystawi receptę, którą pacjent następnie będzie mógł zrealizować w każdej aptece na terenie Polski. Uwaga – pacjenci, którzy nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają w postaci kodu kreskowego umieszczonego na papierowym wydruku.

Jeśli chodzi o kolejny, coraz częściej wybierany sposób na otrzymanie recepty, to jest to konsultacja online z lekarzem bądź też teleporada. W ich trakcie pacjent może przedstawić specjaliście swoje zdrowotne problemy, a następnie, w razie potrzeby, uzyskać receptę na wskazane leki. To rozwiązanie, z którego często korzystają chorujący na choroby przewlekłe – dzięki możliwości odbycia telekonsultacji, nie muszą oni za każdym razem umawiać wizyty u specjalisty, kiedy tylko kończy im się opakowanie aktualnie zażywanego leku. Z racji tego, że system informatyczny gwarantuje lekarzowi dostęp do aktualnych informacji na temat historii leczenia danego pacjenta, może on przepisać mu potrzebne leki bez konieczności osobistego stawiennictwa w gabinecie.

Niewielu pacjentów ma świadomość tego, że potrzebną receptę w przypadku choroby przewlekłej można zamówić także za pośrednictwem IKP. Tak samo jak po zakończonej konsultacji lekarskiej, pacjent otrzyma kod sms-em bądź też emailem, jednak z reguły będzie musiał poczekać na niego około kilku dni.

Pacjenci, którzy chcą zamówić receptę, często zdecydują się także na skorzystanie z różnego rodzaju platform online, które to umożliwiają. Osoby zainteresowane uzyskaniem dokumentu, muszą wypełnić szczegółowyformularz medyczny – Na podstawie informacji w nich w nim zamieszczonych lekarz wystawi receptę, jeśli uzna, że jest to zasadne. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych sytuacjach specjalista może odmówić wystawienia dokumenty – na przykład w przypadku recept na silne środki przeciwbólowe.

Na jakich zasadach realizuje się e-receptę?

Erecepta online działa na zasadach podobnych do standardowych, co oznacza, że trzeba zrealizować ją w terminie ważności. Tradycyjnie dokument ważny jest przez okres 30 dni. Jednak w zależności od rodzaju przepisanego leku, lekarz może wystawić receptę ważną przez okres 7, 120, a nawet 365 dni. Jeśli ten czas upłynie, realizacja recepty stanie się niemożliwa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pacjent, który nie jest w stanie odebrać w terminie ważności e-recepty wszystkich przepisanych przez lekarza leków, może uzyskać przedłużenie dokumentu. W takiej sytuacji musi skontaktować się ze specjalistą, który wystawił zlecenie.

Jakie informacje na temat recepty dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta?

Wiele osób zastanawia się, czy założenie Internetowego Konta Pacjenta ma sens. Otóż, jest to miejsce, gdzie nie tylko można zamówić potrzebną receptę, ale zapoznać się także ze wszystkimi informacjami na jej temat. Pacjent w ramach IKP może dowiedzieć się, jak długo ważny jest dokument, zapoznać się z danymi lekarza, który go wystawił, a także danymi placówki, w której ten był zatrudniony. W internetowym koncie pacjentatakże informacje odnośnie przyjmowania i dawkowania przepisanych leków. Można tu także zapoznać się z danymi odnośnie historii leczenia, zwolnień lekarskich oraz wszystkich wystawionych do tej pory e-recept.

Artykuł sponsorowany