Eksperci ostrzegają - Irlandię czekają ekstremalne upały

Według meteorologów mieszkańcy Irlandii mogą się spodziewać kolejnych rekordów temperatury powietrza.

Eksperci do spraw klimatu ostrzegają, że w perspektywie kilkudziesięciu lat ekstremalne letnie upały w Irlandii „staną się znacznie częstsze”.

Upały w Irlandii

Brytyjskie biuro meteorologiczne twierdzi, że do 2060 roku lato z temperaturą 40 stopni Celsjusza będzie normą, a na przełomie wieków będzie nawet „uważane za chłodne”.

Irlandia ma pewną ochronę w zakresie rosnących temperatur w porównaniu z Wielką Brytanią, ale drastyczny wzrost temperatur powietrza jest tu nieunikniony.

Po raz kolejny powołano się na raporty, w których stwierdzono, że Irlandia doświadczyła najgorętszego czerwca od 83 lat.

Ten czerwiec był jednocześnie ósmym z rzędu czerwcem, w którym temperatury były powyżej średniej. Najwyższa dzienna temperatura w czerwcu tego roku wyniosła 28,8°C, a odnotowano ją 13 czerwca w stacji pogodowej w Carlow’s Oak Park.

Klimat w Irlandii

John Sweeney, klimatolog i emerytowany profesor z Maynooth University, powiedział, że ekstremalne warunki pogodowe obserwowane na kontynencie będą się utrzymywać.

Lata, które widzieliśmy na Morzu Śródziemnym, staną się normą w ciągu następnych kilku dekad.
Letnie upały, które widzieliśmy w Irlandii i Wielkiej Brytanii, staną się znacznie częstsze w nadchodzących latach.

Tymczasem oczy wszystkich zwrócone są na mapy pogodowe, które wskazują na raczej deszczowy koniec lipca. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że na początku sierpnia dojdzie do poprawy warunków i zakończy się okres deszczu i chłodu tego lata.

Według Met Éireann we wtorek i środę spodziewane są długie okresy nasłonecznienia między przelotnymi opadami deszczu. Wtorek będzie bardzo ciepły, z dzienną temperaturą do 22 stopni Celsjusza.

Jednak w środę spodziewany jest napływ zimnego powietrza z północy, a maksymalne temperatury utrzymywać się będą w granicach między 16 a 19 stopni Celsjusza.

Warunki są obecnie nadal dynamiczne i meteorolodzy zachowują ostrożność w prognozowaniu pogody na następny tydzień.