Przedstawiciele rządu twierdzą, że obecny schemat emerytury państwowej w Irlandii jest nie do utrzymania.
Trwają prace dotyczące planu podwyższenia wieku emerytalnego w Irlandii, które zapoczątkowano w październiku ubiegłego roku.
Emerytura w Irlandii
Przedstawiciele rządu twierdzą, że obecny schemat irlandzkiej emerytury państwowej jest nie do utrzymania. Kilka miesięcy temu zarekomendowano podniesienie wieku z 66 do 68 lat:
Więcej: Emerytura w Irlandii – propozycja ważnych zmian
Jednak parlamentarny Komitet ds. Ochrony Socjalnej w Irlandii sprzeciwił się właśnie planom stopniowego podwyższania wieku emerytalnego. Członkowie komitetu chcą utrzymać wiek 66 lat.
Komitet doszedł do wniosku, że od wielu osób w tym wieku nie można racjonalnie oczekiwać, że będą kontynuować pracę przy wywoływanym przez nią stresie fizycznym i psychicznym.
Komitet wzywa również do wprowadzenia przepisów zakazujących obowiązkowych klauzul emerytalnych w umowach o pracę. Domaga się elastyczności, aby umożliwić osobom opłacającym składki od 40 lat dostęp do emerytury państwowej w wieku 65 lat.
Wiek emerytalny
Minister Finansów, Paschal Donohoe, powiedział, że pozostawienie rzeczy takimi, jakie są, jest opcją, ale jest to opcja, która „niesie ze sobą koszty”. Obecnie na każdego emeryta przypada 4,5 osoby pracującej, a do 2050 r. spadnie ona do 2 osób pracujących.
Tymczasem przewodniczący Komitetu ds. Ochrony Socjalnej Oireachtas powiedział, że nie ma gwarancji, że podniesienie wieku emerytalnego pokryje potencjalny deficyt funduszu emerytalnego.