Gigantyczna grzywna i więzienie za złamanie tych przepisów w Irlandii

Rząd chce w ten sposób ostatecznie zakończyć powszechnie stosowaną okrutną praktykę w Irlandii.

Minister Rolnictwa, Charlie McConalogue, ogłosił nowe przepisy zakazujące stosowanej powszechnie praktyki w Irlandii.

Nowe przepisy w Irlandii

Zgodnie z nowym prawem okaleczanie uszu psom będzie podlegało karze grzywny w wysokości do 250 000 euro oraz pięciu lat pozbawienia wolności.

Praktyka przycinania uszu polega na częściowym lub całkowitym usunięciu zewnętrznego widocznego płata ucha zwierzęcia, pozornie ze względów estetycznych.

Choć jest ona zabroniona już 2013 roku, to nadal jest powszechnie stosowana. Jednak nowe przepisy wprowadzą surowsze sankcje za okaleczanie psów.

Grupy zajmujące się ochroną zwierząt z zadowoleniem przyjęły zaostrzenie przepisów. Ich zdaniem w wielu przypadkach zajmują się tym nieprzeszkolone osoby.

Psy doznają traumy na całe życie, a po zabiegu mogą pozostać z nieustannie drgającymi uszami, przez co ich naturalne zachowanie może być zakłócone (uszy często służą jako środek komunikacji z innymi psami).

Odrzucają też sugestie, że okaleczanie uszu może przynieść korzyści zdrowotne psu, ponieważ nie ma dowodów weterynaryjnych potwierdzających te twierdzenia.

Nowe prawo w Irlandii

Osoby uznane za winne złamania prawa mogą teraz ponieść karę grzywny do 250 000 euro i pięciu lat pozbawienia wolności, jeśli zostanie to uznane za poważny przypadek.

Jeśli przewinienie będzie uznane za mniej poważne, to grozi za nie kara grzywny w wysokości 5 000 euro lub do sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Zgodnie z nowym prawem będą też obowiązywać surowe przepisy dotyczące sprzedaży i dostarczania psów z przyciętymi uszami, z wyjątkami, gdy jest to medycznie uzasadnione lub gdy zarejestrowana organizacja charytatywna będzie próbowała oddać psa do adopcji.

Minister McConalogue ogłosił, że nowe przepisy zostaną oficjalnie zatwierdzone w przyszłym tygodniu i zaczną obowiązywać już we wrześniu.