Gorący temat - Ceny paliw w Irlandii i niepewność na horyzoncie

Spadki cen w Irlandii nastąpiły po gwałtownym wzroście cen w lecie.

Najnowsze badanie cen paliw w Irlandii przeprowadzone przez AA pokazuje niewielki spadek cen benzyny i oleju napędowego w zeszłym miesiącu.

Ceny paliw w Irlandii

Cena benzyny spadła o 2 centy za litr do 1,83 euro, podczas gdy cena oleju napędowego spadła o 1 centa do 1,84 euro.

Spadek cen nastąpił po gwałtownym wzroście w lecie, kiedy benzyna podskoczyła o 15 centów za litr, a olej napędowy zwiększył się o 21 centów za litr. Ten wzrost głównie wynikał z przywrócenia akcyzy na paliwa.

Blake Boland z AA Ireland powiedział, że choć spadek cen paliw był mile widziany, to ceny wciąż pozostają „dość niestabilne”, a zmiany w podatkach i opłatach mają wpływ na rynek.

Ogłoszenie podwyżki podatku węglowego z 48,50 do 56 euro za tonę emitowanego CO2 spowodowało wzrost o nawet 0,03 euro na litrze zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Jednak nie przełożyło się to na wzrost cen na stacjach benzynowych.

Dla kierowców była dobra nowina dotycząca akcyzy. Rząd miał przywrócić ostatnią transzę akcyzy pod koniec października. Oznaczałoby to dodatkowe 0,08 euro za litr benzyny i 0,06 euro na litrze oleju napędowego.

Jednak podczas czytania Budżetu 2024 poinformowano, iż rząd zdecydował się przełożyć ostatnią podwyżkę opłaty akcyzowej na przyszły rok.

Rynek paliw

Istnieją obawy, że ceny ropy naftowej i niestabilność polityczna na Bliskim Wschodzie mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu w nadchodzących miesiącach.

Cena ropy naftowej nadal pozostaje wysoka, wynosi około 90 dolarów za baryłkę, w porównaniu do około 70 dolarów w lipcu br.

Rynek paliw wykazuje zdenerwowanie wpływem, jaki ta niestabilność może mieć na ceny w nadchodzących miesiącach, jak skomentował przedstawiciel AA Ireland.