POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Podanie dawki przypominającej w Irlandii wydaje się coraz bardziej prawdopodobne.

Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień (NIAC) ma niedługo podjąć decyzję w sprawie wdrożenia trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 (dawki przypominającej).

Dawka przypominająca

Według zapowiedzi HSE trzecia dawka szczepionki mogłaby być podawana w tym samym czasie, co szczepionka przeciw grypie – jedna w jedno ramię, druga w drugie ramię.

Dawka przypominająca byłaby w pierwszej kolejności podawana najbardziej zagrożonym grupom – mieszkańcom domów opieki, pracownikom służby zdrowia i osobom w wieku powyżej 80 lat.

Czytaj też: Co najmniej jedna dawka przypominająca w Irlandii – uważa wirusolog

Program szczepień przeciw grypie rozpocznie się, podobnie jak w latach ubiegłych, na początku października.

Skuteczność

Eksperci ds. zdrowia wypowiedzieli się natomiast na temat samej skuteczności szczepień w Irlandii. Komentarze te pojawiły się po oficjalnych doniesieniach, że 18-21% osób, które obecnie chorują na Covid-19, to osoby w pełni zaszczepione.

Przedstawiciele HSE twierdzą jednak, że osoby te doświadczają tylko łagodnych objawów wirusa w porównaniu z osobami, które nie zostały zaszczepione. Według ekspertów ds. zdrowia u osób, które przyjęły szczepionkę, skrócony zostaje też czas trwania infekcji.

Naczelny Lekarz Irlandii, dr Tony Holohan, powiedział, że dane o zachorowaniach wśród osób zaszczepionych nie oznaczają, że szczepionki są nieskuteczne. Twierdzi on, że „chociaż nie zapobiegną każdemu przypadkowi, zapewniają doskonałą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i znacznie zmniejszają ryzyko hospitalizacji”.

Jego zastępca, dr Ronan Glynn, tłumaczy, że wraz ze wzrostem wskaźników szczepień wzrośnie odsetek zachorowań u osób zaszczepionych. Przedstawiciele służby zdrowia są jednak przekonani, że „liczba zachorowań u osób zaszczepionych z czasem się zmniejszy”.

Więcej: gov.ie