Mieszkańcy Irlandii prawdopodobnie otrzymają co najmniej jedną dawkę przypominającą – twierdzi wirusolog z UCC.

Dyrektor Laboratorium Diagnostyki i Badań Wirusologii Molekularnej, prof. Liam Fanning uważa, że mieszkańcy Irlandii otrzymają wkrótce trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

Dawka przypominająca

Ministerstwo Zdrowia i HSE już planują rozpoczęcie kampanii dodatkowych szczepień, która może rozpocząć się w ciągu najbliższych dwóch lub trzech miesięcy.

Prof. Fanning podczas audycji w Newstalk powiedział:

Wiemy, że dawki przypominające – z danych z Pfizer i Moderna – zwiększą poziom przeciwciał i odpowiedzi komórek T na tego wirusa. To może być tylko dobra rzecz.
Wszyscy i tak otrzymamy przynajmniej jedną dawkę przypominającą.

Wiosną przyszłego roku eksperci ds. zdrowia będą mieć większą ilość informacji na temat długości odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu – twierdzi profesor UCC. Wtedy będzie też wiadomo, czy w zimie potrzebna będzie kolejna dawka przypominająca.

Trzecia dawka

Jego zdaniem szczepionki przeciw Covid-19 są „„stosunkowo tanimi lekami”, ale okazały się „cudownie skuteczne” w ochronie ludzi przed ciężkim przebiegiem choroby i hospitalizacją.

Według eksperta ds. wirusologii program podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 będzie prawdopodobnie „połączony” z corocznym programem szczepień przeciw grypie.