Irlandia na progu kryzysu energetycznego

Irlandię czeka skokowy wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.

W ciągu najbliższych 10 lat zużycie energii w Irlandii wzrośnie o 45%, a system energetyczny już teraz zbliża się do granic swojej wydolności.

System energetyczny w Irlandii

Z danych przedstawionych w najnowszym raporcie EirGrid wynika, że Irlandię czeka dekada ogromnych wyzwań energetycznych. Głównymi czynnikami rosnącego zużycia prądu będą centra danych, elektryfikacja transportu oraz zmiany w ogrzewaniu domów.

Irlandia odnotowała nowy rekord zapotrzebowania na energię elektryczną 8 stycznia 2025 roku. Po raz pierwszy w historii przekroczono próg 6 000 MW.

Dla porównania – jeszcze w 2010 roku maksymalne zużycie wynosiło nieco ponad 5 000 MW. Prognozy wskazują, że do 2034 roku zapotrzebowanie sięgnie ponad 7 000 MW, co oznacza wzrost o 24% w zakresie szczytowej mocy i aż 45% w ogólnym zużyciu energii.

Już teraz system elektroenergetyczny znajduje się w stanie „coraz większego napięcia” między podażą a popytem, a EirGrid ostrzega przed możliwymi niedoborami energii, szczególnie w okresach zwiększonego zapotrzebowania.

Energia elektryczna w Irlandii

Największym konsumentem energii elektrycznej w nadchodzącej dekadzie będą centra danych oraz nowe technologie cyfrowe, których udział w całkowitym zapotrzebowaniu na prąd wzrośnie z 27% w 2024 roku do 31% w 2034 roku.

Istotny wzrost zanotuje również:

  • Transport elektryczny – ładowanie samochodów elektrycznych, które obecnie stanowi 1% zużycia energii, w 2034 roku będzie już pochłaniać 8%.
  • Systemy grzewcze – udział pomp ciepła w zużyciu energii wzrośnie z 3% do 10% w tym samym okresie.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost zapotrzebowania jest przyspieszony rozwój budownictwa mieszkaniowego, promowany w ramach rządowych programów.

Inwestycje w nowe źródła

Aby zapobiec blackoutom, EirGrid posiada dostęp do awaryjnych mocy tymczasowych. Elektrownie w Dublinie (North Wall i Huntstown), Tarbert (Kerry) i Shannonbridge (Offaly) mogą zostać uruchomione w ciągu 15 minut w sytuacjach kryzysowych. Do marca 2029 roku dostępna będzie również moc z elektrowni Moneypoint w hrabstwie Clare.

W perspektywie średnio- i długoterminowej system energetyczny ma zostać wzmocniony poprzez nowe moce gazowe (planowane na lata 2027–2028) oraz uruchomienie interkonektora Celtic, który połączy Irlandię z Francją.