Irlandzki paszport jest jednym z najpotężniejszych obecnie na świecie paszportów.

Z najnowszych danych wynika, że irlandzki paszport uprawnia jego posiadacza do wizyty w 185 krajach. To plasuje go na siódmym miejscu rankingu najbardziej potężnych paszportów na świecie.

Irlandia wyprzedziła tym samym takie państwa jak USA, Wielka Brytania, Norwegia, Australia czy Kanada. Być może potęga irlandzkiego paszportu to jeden z powodów, dla którego tysiące obcokrajowców ubiega się o nadanie irlandzkiego obywatelstwa.

W dniach 02-03 marca 2020 podczas kilku ceremonii w Killarney irlandzkie obywatelstwo ma otrzymać 5.000 osób. Polscy obywatele stanowią drugą najliczniejszą grupę wśród uczestników ceremonii (715 osób). Największą grupę stanowią tym razem obywatele Wielkiej Brytanii (982 osoby), na trzecim miejscu natomiast znalazła się grupa obywateli Rumunii (496 osób).

Trwające obecnie ceremonie w Killarney odbywają się po przywróceniu starych zasad przyznawania irlandzkiego obywatelstwa:

Więcej: Polacy w kolejce po irlandzkie obywatelstwo. Nowe zasady zniesione

Na stronie irishimmigration.ie można sprawdzić czy możemy starać się o irlandzkie obywatelstwo. Kryteria pozostają od wielu lat te same, jednak spora grupa osób nie spełnia wszystkich wymogów i ich aplikacje zostają odrzucone.