POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Spotkanie z przedstawicielem tego gatunku może być bolesne dla plażowiczów w Irlandii.

Pogoda w ten weekend sprzyjać ma spacerom po plaży i kąpieli w morzu. Jednak dla plażowiczów opublikowano właśnie ostrzeżenie przed atakiem jadowitych ryb.

Plaże w Irlandii

Ostrosz to ryba, która doskonale kamufluje się przez zakopanie w piasku. Na jej atak narażone są osoby spacerujące w płytkiej wodzie, ponieważ ryba jest dla nich niewidoczna.

Zakłucie kolcem jadowym ryby jest może być bardzo bolesne – ostrzega Water Safety Ireland. W skrajnych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Przedstawiciele Water Safety Ireland twierdzą, że ból jest „najbardziej intensywny przez pierwsze dwie godziny, kiedy stopa zwykle robi się czerwona i puchnie”.

Ulgę w bólu może przynieść jak najszybsze zanurzenie stopy w wodzie o temperaturze co najmniej 40 stopni Celsjusza. Gorąca woda wyciąga jad i łagodzi ból.

W celu uniknięcia ukłucia przez ostrosza zalecane jest noszenie klapek lub sandałów podczas spacerowania w pobliżu niskiej wody.

Meduzy na plażach w Irlandii

Podczas pobytu na plażach w Irlandii można też natknąć się na meduzy z gatunku żeglarz portugalski zw. też aretuzą. W ostatnich dniach pojawiło się już wiele przedstawicieli tego gatunku, głównie na Silverstrand Beach w Galway.

Meduzy te są mocno parzące i stanową zagrożenie dla zdrowia ludzi. Nie mają one możliwości ruchu i w celu ochrony produkują jad w parzydełkach.

Kontakt z jadem może być bardzo niebezpieczny – paraliżuje on ofiarę. Może dojść do skurczy mięśni, niewydolności oddechowej, zaburzeń w układzie nerwowym, pokarmowym, krwionośnym, a nawet zapaści.

Spacerowicze proszeni są o zachowanie ostrożności. Nie należy zbliżać się, ani dotykać meduz, które stanowią zagrożenie, nawet gdy przebywają na brzegu.