POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Przedstawiciele rządu potwierdzili decyzję w sprawie obniżki cen paliw w Irlandii.

Minister Finansów, Pascal Donohoe, potwierdził, że rząd zdecydował się na obniżkę cen paliw w Irlandii.

Obniżka cen paliw

Kilka dni temu ceny przekroczyły przełomową barierę 2 euro za litr, a według ekspertów koszty paliw w Irlandii będą jeszcze rosły.

Już od dłuższego czasu mieszkańcy Irlandii apelowali do rządu o interwencję i obniżkę podatków, które stanowią około 60% ceny paliwa w dystrybutorach.

Po rządowych dyskusjach udało się wypracować rozwiązanie i zdecydowano o obniżce akcyzy na benzynę i olej napędowy. Obniżka będzie obowiązywać od 10 marca do 31 sierpnia, a jej koszt wyniesie 320 mln euro.

Zgodnie z decyzją rządu litr benzyny będzie kosztować o 20 centów mniej, natomiast litr oleju napędowego o 15 centów mniej. Obniżka ekologicznego oleju napędowego wyniesie 2 centy.

Minister Finansów powiedział, że działanie rządu obniży koszt 60-litrowego baku benzyny o 12 euro, natomiast 60-litrowego baku oleju napędowego (diesla) o 9 euro.

Ceny hurtowe paliw

Przedstawiciele stowarzyszenia Fuels For Ireland wyrazili zaniepokojenie, że obniżka akcyzy na benzynę i olej napędowy nie wystarczy, ponieważ ceny hurtowe rosną.

Poinformowali przy tym, że w ciągu ostatnich 24 godzin cena oleju napędowego na rynkach hurtowych wzrosła o 22 centy za litr. Ich zdaniem decyzja irlandzkiego rządu o obniżce akcyzy nie przeciwdziała tym podwyżkom.

Stowarzyszenie uważa też, że rząd musi teraz pilnie naciskać na europejskich partnerów, aby rozważyli potencjalne zmiany w podatku VAT na paliwo, co wymaga porozumienia na szczeblu unijnym.