Komentarza w sprawie zniesienia restrykcji udzielili przedstawiciele rządu w Irlandii.

Już w przyszłym tygodniu rząd podejmie decyzję w sprawie zniesienia ograniczeń w Irlandii. Taoiseach Micheál Martin zasugerował, że stanie się to po następnym spotkaniu ekspertów z NPHET.

Gastronomia i rozrywka

Członkowie Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego będą omawiać bieżącą sytuację w Irlandii w czwartek 20 stycznia.

Premier Martin zapowiedział, że decyzja będzie dotyczyć m.in. ograniczeń nałożonych na sektor gastronomiczny, w tym godzin zamknięcia pubów i restauracji. Rząd zastanawia się też w jaki sposób udzielić wsparcia dla sektora rozrywki.

Minister Zdrowia

Swojego komentarza udzielił też Minister Zdrowia, Stephen Donnelly. Powiedział on, że ograniczenia muszą pozostać w mocy „tylko wtedy, gdy istnieje dla nich bardzo dobre uzasadnienie w zakresie bezpieczeństwa publicznego i zdrowia publicznego”.

Minister powiedział też, że Irlandia może wkrótce przekroczyć szczyt fali Omikron. Jego zdaniem jest jednak „za wcześnie”, aby powiedzieć, czy ograniczenia zostaną zniesione w lutym i że nie chce przesądzać wyniku spotkania NPHET w przyszłym tygodniu.

Przedstawiciele rządu twierdzą, że mimo wysokiego poziomu liczby zakażeń wariantem Omikron, liczna pacjentów na oddziałach intensywnej terapii jest stabilna.