Rząd w Irlandii ma wkrótce potwierdzić datę wprowadzenia unijnego cyfrowego zielonego certyfikatu dla podróżnych.

Europarlament i państwa członkowskie Unii Europejskiej zawarły porozumienie w sprawie certyfikatu Covid-19, który ułatwi podróżowanie po Europie już tego lata. Certyfikaty wejdą w życie pod koniec czerwca.

Cyfrowy certyfikat

Umowa pozwoli każdemu mieszkańcowi z 27 krajów Unii uzyskać cyfrową przepustkę zdrowotną, która zawiera informacje o otrzymanym szczepieniu, wynikach testów Covid-19 lub o tym, czy wyzdrowiał po zakażeniu koronawirusem.

Certyfikaty będą miały postać kodów QR z dodatkowym zwykłym opisem np. co do rodzaju i daty szczepionki. Graficznie będą podobne do biletów lotniczych ściąganych na telefon. Jednak certyfikaty będzie można też wydrukować i w tej formie okazać je np. na lotnisku.

Irlandia

Rząd ma wkrótce potwierdzić datę wprowadzenia unijnego cyfrowego zielonego certyfikatu dla podróżnych w Irlandii.

Na początku tego tygodnia Wicepremier Leo Varadkar powiedział, że mieszkańcy będą mogli podróżować za granicę z nieistotnych powodów najwcześniej w sierpniu:

Więcej: Podróże zagraniczne dla mieszkańców Irlandii – wstępny termin

Dokładnych deklaracji rządu w tej sprawie można się spodziewać najwcześniej na koniec tego miesiąca. Obecnie w maju i w czerwcu obowiązuje jeszcze zakaz podróżowania za granicę bez istotnego powodu.

Członkowie Rady Ministrów są jednak pod coraz większą presją, tym bardziej, że inni mieszkańcy Unii Europejskiej mogą podróżować, a coraz więcej państw zaczyna otwierać swoje kurorty dla zagranicznych turystów.