Garda ostrzega mieszkańców przed wysoką aktywnością oszustów w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają mieszkańców przed oszustami, którzy celują teraz głównie w klientów sklepów internetowych.

Oszuści w Irlandii

Oszuści podszywają się pod pracowników firm kurierskich i pracowników popularnych w Irlandii sklepów internetowych. W ciągu ostatnich kilku dni pojawiło się wiele zgłoszeń w tej sprawie.

Proceder polega na kontakcie z potencjalną ofiarą poprzez rozmowę telefoniczną, wiadomość e-mail lub wiadomość SMS. Oszuści próbują nakłonić rozmówców do podania im wrażliwych danych, jak dane osobowe czy dane do konta bankowego.

W tym celu udają kurierów, którzy rzekomo mają dostarczyć przesyłki, lecz potrzebują „uzupełnić dane klienta”. Czasem wysyłają też e-mail z prośbą o „uzupełnienie danych konta”.

Natomiast w przypadku oszustów podszywających się pod pracowników sklepów internetowych można się spotkać z prośbą podanie danych bankowych, aby sklep mógł wykonać rzekomy zwrot pieniędzy.

Amazon

Jedną z firm, pod które podszywają się ostatnio oszuści jest także Amazon. Firma ostrzega, że ​​nigdy nie poprosi o podanie danych osobowych ani nie poprosi o dokonanie płatności poza swoją stroną internetową, na przykład za pomocą przelewu bankowego lub przez e-mail z danymi karty kredytowej.

W przypadku otrzymania wiadomości e-mail dotyczącej jakiejkolwiek usługi od Amazon, której się nie spodziewamy, należy przesłać tę wiadomość na adres stop-spoofing@amazon.com.

Następnie zaleca się usunięcie tej wiadomości. Przypomina się też, by nie klikać żadnych linków załączonych w tych wiadomościach.